14/04/2024
Alpinists BC 9 11 16 18 - 54 -
Young Ballers BC 7 13 19 18 - 57 -

Έδειξαν τα δόντια τους οι Young Ballers!

Το ξεκίνημα του αγώνα θα ξεχαστεί πάρα πολύ γρήγορα, γεγονός που μαρτυρά το φτωχό επιμέρους 9-7 του πρώτου δεκαλέπτου! Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν σκορ κυρίως στο ανοιχτό γήπεδο με κύριο εκφραστή τον Γιάγκο Καράβη! Απο την άλλη πλευρά, οι πράσινοι ήταν άκρως νευρικοί, έχασαν πολλά εύκολα καλάθια και δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι τους πρώτους  πόντους τους πέτυχαν μετά από πέντε αγωνιστικά λεπτά!

Στην συνέχεια, η άνοδος στην απόδοση των Αντωνόπουλου και Στεφανάκου, αλλά και η εξαιρετική άμυνα που έπαιξαν άπαντες στο στρατόπεδο των Ballers, τους βοήθησαν να φέρουν την αναμέτρηση στην απόλυτη ισορροπία με σκορ 20-20! Στον αντίποδα, η αποχή από την αγωνιστική δράση ηταν ολοφανερο οτι είχε επηρεάσει αισθητα την συνολική απόδοση των Alpinists! Πρώτος σκόρερ σε αυτό το διάστημα ήταν ο Καράβης με 5 πόντους στο ενεργητικό του!

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Ballers ευτύχησαν να έχουν στις επάλξεις τον Γιώργο Κολυβάκη, ο οποίος αποτέλεσε το τρίτο κομμάτι στο ήδη πετυχημένο παζλ των Στεφανάκου-Αντωνόπουλου! Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Μαγκανιάρης ήταν η πρώτη φορά που κατάφερε να παρουσιάσει στο παρκέ του Seven ένα μέρος των πραγματικών δυνατοτήτων του και όλων αυτών που μπορεί να κάνει! Η προτελευταία στροφή έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 36-39!

Στην τέταρτη περίοδο, δόθηκε μια σπουδαία μπασκετική μάχη, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν μέχρις τις τελευταίες στιγμές του αγώνα! Οι Κολυβάκης και Αντωνόπουλος πήραν στις πλάτες τους την υπόλοιπη ομάδα, πέτυχαν μεγάλα καλάθια και οδήγησαν εκ του ασφαλούς τους Young Ballers στην πρώτη τους νίκη με σκορ 54-57!

Betsson MVP ο Γιώργος Κολυβάκης με 16 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κοψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιάγκος Καράβης είχε 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 κλεψίματα!

Alpinists(Μαγκανιάρης): Βακρινός, Καββαδίας, Καράβης 20, Λιοφάγος, Λυμπερόπουλος 6, Μαγκανιάρης 17, Μουτεβελής 11, Ποντίκας.

Young Ballers(Στεφανάκος): Yi 2, Ανδρεάδης 5, Αντωνόπουλος 18, Θεανίδης, Κολυβάκης 16, Κρόκος, Ράπτης 4, Σακελλαρίου 3, Στεφανάκος 9.

Τι μας άρεσε: Η απόδοση των Κολυβάκη, Στεφανάκου και Αντωνόπουλου, αλλά και το σασπένς της αναμέτρησης!