28/05/2023
Varicurry B.C 14 17 26 16 - 73 -
Titans 16 20 10 17 - 63 -

Έσπασαν το ρόδι οι Varicurry!

Την πρώτη τους νίκη στον τέταρτο όμιλο της Summer Master League πήραν χθες στο Athens Sports Hall οι Varicurry, καθώς στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής κέρδισαν τους Titans με 73-63 στο ντέρμπι ουραγών.

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Titans στο παιχνίδι, καθώς με 5 πόντους του Πασσά, 4 του Κατσιφή και 3 του Καρατσόλη, προηγούνταν με 7-14, 2:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Αντέδρασαν στο φινάλε του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι και με 9 πόντους του Βαμβακούση και 5 του Ζορμπάνου, μείωσαν στο καλάθι, 14-16!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 31-36, χάρη 6 πόντους του Πασσά, 5 του Μαγγουρίδη και τρίποντο του Βενιανάκη. Τους Varicurry κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 7 πόντοι του Παπαδημητρίου και οι 5 του Βαμβακούση.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Βαμβακούσης πετούσε φωτιές και με 15 δικούς του πόντους, 5 του Ζορμπάνου και 4 του Παπαδημητρίου, έδωσαν στην παρέα του Κολέτσου διψήφια διαφορά 11 πόντων, 57-46. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους "Τιτάνες" στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Τριανταφύλλου να ξεχωρίζει με 4 πόντους και να αποβάλλεται με δύο αντιαθλητικά φάουλ στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου 57-46!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Varicurry, αν και έμειναν με μια πεντάδα λόγω αποβολής του Βαμβακούση, κατάφεραν με ηγέτη τον Ζορμπάνο και βοήθειες των Παπαδημητρίου και Κολέτσου να φτάσουν δίκαια στη νίκη με 73-63! Για το συγκρότημα του Γιάννη Ηλιαδάκη στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Πασσάς, Καρατσόλης, Βενιανάκης και Κατσιφής.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 14/23 βολές, 19/41 δίποντα και 7/34 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/24 βολές, 23/53 δίποντα και 3/21 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Betsson mvp των Varicurry ο Βαμβακούσης με 29 πόντους (double-double), έχοντας 7/8 βολές, 5/8 δίποντα και 4/11 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Titans ο Πασσάς με 21 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 10/17 δίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Varicurry (Κολέτσος): Ζορμπάνος 21 (2), Παϊκόπουλος 2, Παπαδημητρίου 13 (1), Στρουμπούλης, Βαμβακούσης 29 (4), Κολέτσος 8

Titans (Ηλιαδάκης Γ.): Ηλιαδάκης Β., Πασσάς 21, Μούρτος 5, Μπαμπάτσικος, Βενιανάκης 6 (2), Κατσιφής 10, Καρατσόλης 7, Μαγγουρίδης 8 (1), Τριανταφύλλου 6

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό δεύτερο μέρος των Varicurry!