04/11/2023
Green Rose BC 12 9 14 22 - 57 -
Ano Liosia BC 13 9 25 15 - 62 -

Εδραιώθηκαν στην τετράδα τα Ano Liosia!

Το απόγευμα του Σαββάτου 4 Νοεμβρίου στο Basketaki Arena, για τον δεύτερο όμιλο της της Development League, τα Ano Liosia παρότι έχτισαν διάφορα 16 πόντων στα μέσα της τρίτης περιόδου, κινδύνεψαν στο τέλος από την υπερπροσπάθεια που έκανε το Green Rose, αλλά ο κορυφαίος παίκτης του γηπέδου Κωνσταντίνος Καραμπούλας με δύο τρίποντες βόμβες, έδωσε την πολύ μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην πρώτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγαλύτερη σημασία στην άμυνα και τα Άνω Λιόσια να κρατούν προβάδισμα με έναν πόντο. Το Green Rose είχε την ευτυχία έξι διαφορετικοί παίκτες να βάζουν από ένα καλάθι, με τον Τριανταφυλλόπουλο να σκοράρει ένα τρίποντο, ενώ τα Άνω Λιόσια που είχαν μεγάλη υπεροχή μέσα στις δύο ρακέτες, έβρισκαν λύσεις κυρίως από Καραμπούλα(4) και Βαρβαρίδη(4), για το 12-13.

Με πανομοιότυπο τρόπο κυλούσε και η δεύτερη περίοδος, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να έχουν πρόβλημα στο σκοράρισμα και τα ελαφρώς καλύτερα Άνω Λιόσια να πηγαίνουν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 21 – 24. Ο Κουλαρμάνης με 3 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους Πράσινους, ενώ για τους Κίτρινους ξεχώρισε ο Καραμπούλας με 4.

Στην τρίτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι, βρήκαν ρυθμό για τα καλά στην επίθεση και εκμεταλλευόμενοι την δύναμη τους μέσα στο ζωγραφιστό με Βαρβαρίδη(9), Καραμπούλα(8) και Παπαδιά(5) να κάνουν party, εκτόξευσαν τη διαφορά στο + 14. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η ομάδα του Ροζάκη που δεν πλησίαζε κοντά για να τελειώσει τις φάσεις, έβρισκε λύσεις κυρίως από την περιφέρεια με Κουλαρμάνη, Τριανταφυλλόπουλο και Τριτάκη να βάζουν από ένα τρίποντο, για το 35-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Πράσινοι μπήκαν με σκοπό να πουλήσουν ακριβά το τομάρι τους και με πρωταγωνιστή τον τρομερό Κουλαρμάνη με 12 πόντους και τον Λώλο να βάζει 5, πλησίασαν ακόμα και στο καλάθι. Οι Κίτρινοι που κράτησαν σε εκείνο το διάστημα την πρωτοπορία με τρίποντο του Πετρόπουλου και καλάθια από Βουλγαρίδη – Φρέρη, βρήκαν τον απόλυτο πρωταγωνιστή στο πρόσωπο του Καραμπούλα και με δύο τεράστια τρίποντα στο τελευταίο λεπτό, χάρισε τη νίκη στα Ano Liosia με 57 – 62.

Betsson mvp αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Καραμπούλας με 23 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Λώλος με 9 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Τα Ano Liosia είχαν 14/41 δίποντα, 8/34 τρίποντα, 5/10 βολές, κατέβασαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 5 λάθη.

Το Green Rose είχε 17/41 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 13/15 βολές, κατέβασε 49 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Ano Liosia (Παχούλης): Βαχαβιόλος , Δημητρόπουλος 67, Κανίνιας 2, Θ. Καναβάρος 1, Κ. Καναβάρος, Κουλαρμάνης 19, Λώλος 9, Παπαζώης, Τραγουστής 2, Τριανταφυλλόπουλος 9, Τριτάκης 9, Φιλιππάκης.

Green Rose(Ροζάκης): Βαρβαρίδης 17, Δεληγιώργης 2(8ρ.), Καπόρης, Καραμπούλας 23 , Μπιρπανάγος, Παπαδιάς 7, Παχούλης 5(7ρ.), Πετρόπουλος 3, Φρέρης 5.

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο καθώς και το τρομερό τελευταίο τρίλεπτο της αναμέτρησης.