08/06/2024
Mammoth 12 14 20 14 - 60 -
Kotakis BC 4 11 10 9 - 34 -

Έδωσαν τα πάντα για την νίκη οι Mammoth!

Σε έναν επιβλητικό αγώνα , οι Mammoth κυριάρχησαν των Kotakis με τελικό σκορ 60-34. Ο αγώνας ξεκίνησε με τους Mammoth να παίρνουν ένα σημαντικό προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, κλείνοντας με σκορ 12-4. Οι Μπούχαλης και Λιάκος οδήγησαν την ομάδα τους με εξαιρετικές επιδόσεις τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα. Από την πλευρά των Kotakis, οι Αικατερίνης Χρήστος και Σπανός δυσκολεύτηκαν να βρουν ρυθμό, αντιμετωπίζοντας αποτελεσματική άμυνα από τους αντιπάλους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Mammoth συνέχισαν την ισχυρή τους εμφάνιση, διευρύνοντας το προβάδισμά τους σε 26-15. Η συνεργασία μεταξύ Μπούχαλη και Λιάκου ήταν καταλυτική, καθώς οι δύο παίκτες συνέχισαν να δημιουργούν ευκαιρίες και να εκμεταλλεύονται τα κενά στην άμυνα των Kotakis. Οι Αικατερίνης Χρήστος και Σπανός προσπάθησαν να κρατήσουν την ομάδα τους κοντά στο σκορ, αλλά η πίεση από τους Mammoth ήταν ασφυκτική.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό, καθώς οι Mammoth εκτόξευσαν το προβάδισμά τους σε 46-25. Η επιθετική τους στρατηγική απέδωσε καρπούς, με τον Μπούχαλη και τον Λιάκο να συνεχίζουν τις εντυπωσιακές τους επιδόσεις. Η άμυνα των Kotakis δεν κατάφερε να περιορίσει τις επιθέσεις των αντιπάλων, ενώ οι επιθετικές προσπάθειες των Αικατερίνης Χρήστος και Σπανού δεν ήταν αρκετές για να μειώσουν τη διαφορά.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Mammoth σφράγισαν τη νίκη τους με τελικό σκορ 60-34. Οι Μπούχαλης και Λιάκος συνέχισαν την εξαιρετική τους εμφάνιση μέχρι το τέλος, εξασφαλίζοντας την ευρεία νίκη για την ομάδα τους. Οι Kotakis, παρά την προσπάθεια των Αικατερίνης Χρήστος και Σπανού, δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν την κατάσταση και υπέκυψαν στην ανωτερότητα των αντιπάλων τους.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Πρόδρομου Λιάκου ο οποίος κατάφερε να κάνει Double Double έχοντας 14 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους Kotakis είναι ο Χρήστος Αικατερίνης που έβαλε 13 πόντους και πήρε 7 ριμπάουντ , καθώς επίσης είχε και 7 κλεψίματα.

Mammoth: Μπούχαλης 15 (1) , Χαλκιαδάκης 2 , Φαράντος 4 , Καραγκούνης 9 (1) , Μακρίδης 7 , Λιάκος 14 (1) , Νικολαΐδης 9

Kotakis BC: Αικατερίνης Χ. 13 (1) , Σπυρακης , Τσιωλης 6 , Κατσαμακης 2 , Αικατερινης Σ. , Κατσαμάκης 2 , Σπανος 8 , Σεραφειμ 3