86
Manchester United BC 15 18 18 18 - 69 -
MnP 23 23 20 20 - 86 -

Έδωσαν τα πάντα και πήραν την νίκη οι MnP!

Ο συναρπαστικός αγώνας πραγματοποιήθηκε με έντονη αγωνιστική δράση και κορυφαίες εμφανίσεις από τους παίχτες και των δύο ομάδων. Στο πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα των MnP προηγήθηκε με 15-23. Η δυναμική είσοδος του Δαλπά και του Μόκκα στο παιχνίδι έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, με την Manchester United να προσπαθεί να αντισταθεί μέσω των επιθετικών ενεργειών του Ψευτόγκα και του Καρακώστα Κωνσταντίνου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η κατάσταση έγινε πιο ανταγωνιστική, αλλά οι MnP συνέχισαν να κρατούν το προβάδισμα. Το σκορ έκλεισε στο 33-46 υπέρ των MnP, με τον Ιακωβίδη να αναδεικνύεται σε βασικό πυλώνα της ομάδας του, συνεισφέροντας σημαντικά τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Η Manchester United, αν και βελτιώθηκε σε σχέση με το πρώτο δεκάλεπτο, δεν κατάφερε να μειώσει την απόσταση στο σκορ.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 51-66. Η ομάδα της Manchester United έδειξε μεγαλύτερη ενέργεια και προσπάθησε να αντεπιτεθεί με τον Ψευτόγκα να ηγείται της επίθεσης. Ωστόσο, η σταθερότητα των MnP και η συνεχής απόδοση των Δαλπά και Μόκκα δεν άφησαν περιθώρια για σημαντικές ανατροπές.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι MnP διατήρησαν την υπεροχή τους, καταλήγοντας στο τελικό 69-86. Η ομάδα της Manchester United, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των κορυφαίων παικτών της, δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση. Ο Δαλπάς, ο Μόκκας και ο Ιακωβίδης συνέχισαν να κυριαρχούν στο παρκέ, εξασφαλίζοντας μια άξια νίκη για τους MnP.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Κωνσταντίνου Δαλπάς ο οποίος πέτυχε ένα απίθανο Double Double έχοντας 23 πόντους και 25 ριμπάουντ έχοντας επίσης και 8 ασίστ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για την United είναι ο Ανδρέας Ψευτόγκας που έκανε και αυτός Double Double με 29 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Manchester United: Καρακώστας Κ. 17 (1) , Λαμπρέλλης 9 (1) , Χριστοφιδης , Καρακώστας Α. 6 , Ψευτόγκας 29 (7) , Στίκος 8

MnP: Μόκκας 24 (2) , Παπαδόπουλος , Λάσκος 8 , Κυριαζής 9 , Κιοσέογλου 4 , Δαλπάς 23 , Ορφανίδης 6 , Ιακωβιδης 12 (1)