15/05/2024
Monstars 25 32 33 30 - 120 -
Να σαι καλά 11 7 15 17 - 50 -

Έδωσαν την μεγαλύτερή τους παράσταση οι Monstars!`

Ο αγώνας ξεκίνησε δυναμικά με τους Monstars να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο. Με την ηγεσία του Αργυρίου, οι Monstars κατάφεραν να πάρουν ένα σημαντικό προβάδισμα, κλείνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 25-11. Ο Αργυρίου βρέθηκε σε εξαιρετική φόρμα, πετυχαίνοντας σημαντικά καλάθια και καθοδηγώντας την ομάδα του σε αμυντικές και επιθετικές φάσεις. Οι Να σαι καλά, παρά τις προσπάθειες των Γαμβράκη και Κωστόπουλου, δεν κατάφεραν να βρουν ρυθμό και να αντιμετωπίσουν την επιθετική πίεση των Monstars.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Monstars συνέχισαν να κυριαρχούν στον αγώνα, διευρύνοντας το προβάδισμά τους. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 57-18, με τον Χατζηιωάννη να δείχνει την ικανότητά του τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Οι συνδυασμοί του με τον Αργυρίου απέδωσαν καρπούς, με την ομάδα να αυξάνει συνεχώς την διαφορά στο σκορ. Οι Να σαι καλά προσπαθούσαν να μειώσουν την διαφορά, αλλά οι αμυντικές τακτικές των Monstars και τα συνεχόμενα κλεψίματα του Χατζηιωάννη έκαναν δύσκολο το έργο τους.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα. Οι Monstars συνέχισαν να επιδεικνύουν την ανωτερότητά τους, φτάνοντας το σκορ στο 90-33. Ο Λαγογιάννης, με την εξαιρετική του επίδοση, κατάφερε να προσθέσει επιπλέον δύναμη στην ομάδα, τόσο σε ριμπάουντ όσο και σε επίθεση. Οι Να σαι καλά, αν και έκαναν προσπάθειες να αντεπιτεθούν με τους Γαμβράκη και Κωστόπουλο, βρέθηκαν ανίσχυροι μπροστά στην οργανωμένη επίθεση και την ατσάλινη άμυνα των Monstars. Το παιχνίδι έμοιαζε πλέον να έχει κριθεί.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Monstars ολοκλήρωσαν την επιβλητική τους παρουσία στον αγώνα με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 120-50. Η ομάδα συνέχισε να παίζει με ένταση και συγκέντρωση μέχρι το τέλος, αποδεικνύοντας την ισχύ και την ομαδικότητά τους. Ο Αργυρίου, ο Χατζηιωάννης και ο Λαγογιάννης αποτέλεσαν την αιχμή του δόρατος για την ομάδα τους, συνεισφέροντας καθοριστικά σε αυτή τη μεγάλη νίκη. Οι Να σαι καλά, αν και προσπάθησαν μέχρι το τέλος, δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση.

MVP του αγώνα είναι ο Γιώργος Λαγογιάννης ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 16 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους Να σαι καλά είναι ο Χαράλαμπος Γαμβράκης που έβαλε 23 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Monstars: Αργυρίου 19 (3) , Αμπατζής 16 (4) , Πατσίκας 7 (1) , Λαγογιάννης 16 , Πεταβρατζης 11 , Στράντζαλης 13 (1) , Χατζηιωάννης 18 , Μηνασίδης 6 , Αικατερίνης 14

Να σαι καλά: Κωστόπουλος 10 , Χαρταμπιλας 5 (1) , Γαμβράκης 23 (4) , Τερζής , Μάρκος 3 , Καλλίας 5 (1)