30/09/2023
Roscovites 10 2 5 19 - 36 -
Φιορετσίνα 8 18 18 9 - 53 -

Έδωσε...μάθημα στους Roscovites η "Τσίνα"!

Ως περισσότερο έμπειρη στα παρκέ του Basketaki και με καθαρό μυαλό εκεί που χρειάστηκε, η Φιορετσίνα επιβλήθηκε με 36-53 απέναντι στους Roscovites, στο Φάληρο, για την 3η αγωνιστική της Development.

Το χαμηλό σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο και η χαμηλή συγκομιδή πόντων πραγματικά ξεγελούσε, καθώς ο ρυθμός του αγώνα ήταν κάτι παραπάνω από... καταιγιστικός, με τον Νίκο τον Καπετανίδη από τη μία και τον Βαγγέλη Καραμπουρούνη από την άλλη να αναλαμβάνουν τα επιθετικά "ζόρια" με ευκολία, με την αναγνωριστική πρώτη περίοδο να κλείνει στο 10-8 για Roscovites!

Μεγάλο όπλο της Φιορετσίνα ο αιφνιδιασμός στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους "βιόλα" να χτυπούν έξυπνα τις αργές επιστροφές που είχαν οι Roscovites, με τους Χαρικιόπουλο και Μαλακό να έχουν την περισσότερη ώρα την μπάλα στα χέρια τους, όντας το καλύτερό αντίδοτο στις... διαθέσεις του Κανετάκη, με το ημίχρονο να κλείνει στο 12-26.

Κυρίαρχη Φιορετσίνα στο τρίτο δεκάλεπτο με τον σουτέρ Αθανασόπουλο και το Καπετανίδη να ανεβάζουν ρυθμούς, με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν με το 17-44, με το οποίο έκλεισε το τρίτο μέρος της αναμέτρησης. Καταπληκτικό ξεκίνημα τελευταίας περιόδου από Καραμπουρούνη και Roscovites, με πολλά τρίποντα, αλλά όχι αρκετό για το...θαύμα θαυμάτων που χρειαζόταν για την ανατροπή, με τη Φιορετσίνα να φτάνει στην επικράτηση με τελικό σκορ 36-53.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο
Κωνσταντίνος Μακρυγιάννης με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα. Από τους Roscovites ξεχώρισε ο Βαγγελης Καραμπουρούνης με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 κλεψίματα και 5 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 7/40 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 7/17 βολές, 36 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 8 κοψίματα, 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/49 δίποντα, 5/15 τρίποντα, 2/5βολές, 52 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 9 κλεψίματα, 12 λάθη.

Roscovites (Κασσαμπιάν): Βήχος 12, Ζκερής 2, Κανετάκης 6, Καραμπουρούνης 14, Κασσαμπιάν, Λώλης, Στανίτσας 2, Τσουπάκης.

Φιορετσίνα (Στασινόπουλος): Αθανασόπουλος 9, Ακρίτας 7, Καπετανίδης 8, Μακρυγιάννης 11, Μαλακός 2, Μητσόπουλος, Παπαγιάννης 5, Στασινόπουλος 4, Χαραλαμπόπουλος, Χαρικιόπουλος 7.

Τί μας άρεσε: Τρομερός ο ρυθμός του παιχνιδιού!