64
MnP 13 13 18 20 - 64 -
Thessaloniki Avispas 19 14 13 11 - 57 -

Έκαναν την ανατροπή οι MnP!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Thessaloniki Avispas και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στη πρώτη περίοδο με τις όμορφες συνεργασίες του Μουταφίδη και του Καραδήμου να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι MnP δεν άργησαν να απαντήσουν και να μείνουν κοντά στο σκορ με τις προσπάθειες του Μόκκα και του Παπαδόπουλου διαμορφώνοντας το 13-19.

Στη δεύτερη περίοδο οι MnP ανέβασαν στροφές και προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με τον Κεχίδη να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα σε άμυνα και επίθεση, όμως οι Thessaloniki Avispas βρήκαν απαντήσεις στο πρόσωπο του Ιακωβίδη και του Αρτόπουλου και κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 26-33.

Η αντεπίθεση των MnP συνεχίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Κιοσέογλου, τον Λάσκο και τον Κεχίδη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι, μειώνοντας σιγά σιγά την διαφορά. Οι Thessaloniki Avispas παρά τις προσπάθειες του Σταματάκη, του Μουταφίδη και του Αρτόπουλου δεν μπόρεσαν να βρούν λύσεις με συνέπεια στην επίθεση και έτσι έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με το ισχνό 44-46..

Στην τέταρτη περίοδο οι Thessaloniki Avispas προσπάθησαν να ελέγξουν τον ρυθμό του παιχνιδιού και να διατηρήσουν το προβάδισμα τους με τις όμορφες ενέργειες του Μουταφίδη και του Αρτόπουλου, όμως οι MnP συνέχισαν την αντεπίθεση τους και κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή με τον Κεχίδη και τον Μόκκα να πετυχαίνουν δύσκολα καλάθια δίνοντας την νίκη στην ομάδα τους με το τελικό 64-57.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Χαρίτων Κεχίδης με 18 πόντους, 18 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Για τους Thessaloniki Avispas ξεχώρισε ο Στέφανος Σταματάκης με 5 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασσίστ.

MnP: Παπαδόπουλος 5, Λάσκος 6, Κιοσέογλου 14(4), Στρούζας 1, Μόκκας 19(1), Γκρεκ 1, Κεχίδης 18.

Thessaloniki Avispas: Ιακωβίδης 4, Μουταφίδης 25(6), αυρίδης 2, Σταματάκης 5(1), Βασιλός 2, Καραδήμος 6, Αρτόπουλος 13.

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη εμφάνιση του Χαρίτων Κεχίδη.