25/05/2023
Tseliguns 2 15 9 17 - 43 -
Nutriclab BC 18 12 16 20 - 64 -

Επικράτησαν οι Nutriclab!

Μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο οι Nutriclab και επέβαλλαν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με τον Κουτσφετσούλη και τον Ιορδανίδη να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Tseliguns παρά τις προσπάθειες του Σταματακη και του Γιαγρίδη δεν μπόρεσαν να βρούν ποτέ ρυθμό στην επίθεση και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-18.

Οι Tseliguns ανέβασαν στροφές στη δεύτερη περίοδο και προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεση τους με τον Καφφέ και τον Λόλα να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι μειώνοντας την διαφορά. Οι Nutriclab απάντησαν γρήγορα με τα καλάθια του Ιακωβίδη και του Βαχτσεβάνου και κατάφεραν να κρατήσουν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο διαμορφώνοντας το 17-30.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου οι Nutriclab μπήκαν αποφασισμένοι να μεγαλώσουν την διαφορά και το κατάφεραν με τον Αποστολίδη και τον Κατέρη να πετυχαίνουν μεγάλα καλάθια. Οι Tseliguns βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Τοπτσίδη και του Θεοδουλίδη, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι είδαν την διαφορά να φτάνει το 26-46.

Στην τέταρτη περίοδο οι άμυνες τον δύο ομάδων χαλάρωσαν με αποτέλεσμα να ανέβει ο ρυθμός του παιχνιδιού προσφέροντας όμορφο θέαμα στους παρεσβρισκόμενους. Οι Tseliguns πέτυχαν πολλά καλάθια με τις όμορφες συνεργασίες του Λόλα και του Καφφέ, όμως οι Nutriclab με πλουραλισμό στην επίθεση κράτησαν την διαφορά που έχτισαν στο παιχνίδι και πήραν την νίκη με το τελικό 43-64.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Γιώργος Ιορδανίδης με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Για τους Tseliguns ξεχώρισε ο Παναγιώτης Τοπτσίδης με 4 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Tseliguns: Γιαγρίδης 3, Καφφές 16(4), Λόλας 7(2), Σταματάκης 4, Θεοδουλίδης 9(1), Τοπτσίδης 4.

Nutriclab: Κουτσφετσούλης 3, Χουρδάκης 2, Ιορδανίδης 17, Ιακωβίδης 10, Αποστολίδης 8, Κατέρης 11, Βαχτσεβάνος 8, Καραγιαννιώτης 5.

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες των Nutriclab.