Winter Rebound 22/23 1η Αγωνιστική
08/10/2022
Couvaliers 20 14 16 21 - 71 -
Ναυάγια 11 18 11 16 - 56 -

Ποδαρικό με το δεξί έκαναν οι πρωταθλητές του Basketaki Rebound League, καθώς στην πρεμιέρα κέρδισαν στο κλειστό του Σπάρτακου τα Ναυάγια με 71-56 , έχοντας σε τρομερή μέρα τον Κούκη, όσο και τον Πάνο!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Couvaliers, καθώς με 10 πόντους του Κούκη, 3 του Πάνου και τρίποντο του Χριστόδουλου, προηγήθηκαν με 20-11. Ο Τζιβιτζής με 6 πόντους, ο Καραβασίληςμε ένα τρίποντο και ο Θωμάς με ένα δίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Με ακόμη 9 πόντους του Κούκη και 5 του Πάνου, οι γηπεδούχοι έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 13 πόντων, 30-17. Ωστόσο, τα Ναυάγια αντέδρασαν στο φινάλε του πρώτου μέρους και με 7 πόντους του Καραβασίλη, 5 του Χαλακατέβα και τρίποντα των Μελισσάρη - Ανδριγιαννάκη, πλησίασαν στους 5, 34-29!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Αθανασοπούλου είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με νέους 8 πόντους του Κούκη και τρίποντα των Χριστοδούλου - Τσιρδήμου, πήρε εκ νέου διψήφια διαφορά 10 πόντων, 50-40. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Μελισσάρης και Χαλακατέβας με ένα τρίποντο ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 50-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Couvaliers διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Κούκη, Πάνο και Χριστοδούλου, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 71-56! Για τα Ναυάγια στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Karadere, Θωμάς και Καραβασίλης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/9 βολές, 23/44 δίποντα και 6/20 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 20 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/7 βολές, 15/48 δίποντα και 7/31 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Betsson mvp των Couvaliers ο Κούκης με 28 πόντους (double-double), έχοντας 3/3 βολές, 11/18 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, έκανε 5 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος για τα Ναυάγια ο Θωμάς με 7 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 3/10 δίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Couvaliers (Αθανασόπουλος): Κούκης 28 (1), Καζάνης 4, Πάνος 23 (1), Αθανασόπουλος, Τσιρδήμος 5 (1), Χριστοδούλου 11 (3)

Ναυάγια (Καραβασίλης): Ανδριγιαννάκης 3 (1), Ασημακόπουλος, Karadere 9, Θωμάς 7, Καραβασίλης 16 (2), Μελισσάρης 6 (2), Τζιβιτζής 6, Τρέσσος 1, Χαλακατέβας 8 (2)

Τι μας άρεσε: Το δίδυμο Κούκη - Πάνου!