08/07/2024
Hellas Paper Bears 14 14 23 25 - 76 -
Sicarios BC 29 22 13 29 - 93 -

Έφυγαν για τελικό οι Sicarios!

Η πρώτη περίοδος του αγώνα ξεκίνησε με εντυπωσιακή απόδοση από τους παίχτες των Sicarios. Οι Γκιφόπουλος, Μητσάκης και Παπαθανασίου είχαν εξαιρετικές στιγμές στο γήπεδο, δίνοντας τον τόνο για το υπόλοιπο παιχνίδι. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Sicarios να έχουν το προβάδισμα με 14-29.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Sicarios συνέχισαν να κυριαρχούν απόλυτα, ενώ οι Hellas Paper Bears φάνηκαν να μην μπορούν να βρουν λύσεις. Οι επιδόσεις των Καζή και Πολυχρονιάδη Θεώδορου δεν ήταν αρκετές για να αντισταθούν στην ορμητική πίεση των αντιπάλων τους. Το σκορ στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου ήταν εντυπωσιακό, με τους Sicarios να έχουν διαφορά 23 πόντων, 28-51.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Hellas Paper Bears μπήκαν με το πόδι στο γκάζι και κατάφεραν να κάνουν ένα μικρό σερί με τον Καζή, Πολυχρονιάδη Θεώδορο και Χύτα να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Sicarios βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Γκιφόπουλου και του Μητσάκη, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι είδαν την διαφορά στο σκορ να μειώνεται σε  51-64.

Διαδικαστικού χαρακτήρα η τελευταία περίοδος καθώς οι Hellas Paper Bears δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον γρήγορο ρυθμό των αντιπάλων τους. Οι Sicarios BC έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 76-93.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Ιωάννης Γκιφόπουλος ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 32 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Για τους Hellas Paper Bears ξεχώρισε ο Σοφοκλής Καζής οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 17 πόντους και 17 ριμπάουντ.

Hellas Paper Bears: Γρίβας 16(3), Καζής 17(2), Καραγκούνης 6(2), ΠολυχρονιάδηςΧρ. 4, ΠολυχρονιάδηςΘ. 11(1), ΠολυχρονιάδηςΙ. , Χύτας 22(1)

Sicarios BC: Γκιφόπουλος 32(2), Μητσάκης 14(3), Παπαθανασίου 9(2), Σαμαράς 13(3), Στεφανίδης 25(1)