05/06/2024
Sky is the limit 14 9 20 14 - 57 -
Air Ballers 6 16 10 16 - 48 -

Έφυγαν με την νίκη οι Sky is the limit!

Ο αγώνας ξεκίνησε με αργό ρυθμό και αμυντική προσήλωση από τις δύο ομάδες. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 14-6 υπέρ των Sky is the limit. Οι Air Ballers, με τους Γούλα και Φραγγή να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό, προσπαθούσαν να βρουν ρυθμό στην επίθεση. Από την άλλη, οι Sky is the limit, με τον Βαλμά και τον Κοτζαδάμη να ξεχωρίζουν, εκμεταλλεύτηκαν κάποιες ευκαιρίες και κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ένταση αυξήθηκε και οι δύο ομάδες βελτίωσαν την επιθετική τους απόδοση. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 23-22, με τους Air Ballers να καταφέρνουν να επαναφέρουν την ισορροπία. Οι Γούλας και Φραγγής συνέχισαν να παίζουν σημαντικό ρόλο για την ομάδα τους, σημειώνοντας κρίσιμα καλάθια. Οι Sky is the limit, από την άλλη, με τον Βαλμά και τον Κοτζαδάμη να παραμένουν σταθεροί στην απόδοσή τους, κατάφεραν να διατηρήσουν το σκορ κοντά.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν κρίσιμο για την εξέλιξη του αγώνα. Οι Sky is the limit μπήκαν δυνατά και κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ, κλείνοντας το δεκάλεπτο με προβάδισμα 11 πόντων 43-32. Οι Βαλμάς και Κοτζαδάμης ήταν καταλυτικοί, καθώς πέτυχαν σημαντικά καλάθια και έδωσαν στην ομάδα τους την ώθηση που χρειαζόταν. Οι Air Ballers προσπάθησαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων, αλλά η απόδοσή τους στην επίθεση δεν ήταν αρκετή για να μειώσει τη διαφορά.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Air Ballers επιχείρησαν μια τελευταία αντεπίθεση για να ανατρέψουν το αποτέλεσμα. Με τους Γούλα και Φραγγή να πρωταγωνιστούν, κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και να πλησιάσουν το σκορ. Ωστόσο, οι Sky is the limit, με τους Βαλμά και Κοτζαδάμη να διατηρούν την ψυχραιμία τους, κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα και να κλείσουν τον αγώνα με νίκη. Το τελικό σκορ ήταν 57-48, με τους Sky is the limit να πανηγυρίζουν μια δύσκολη αλλά δίκαιη νίκη.

MVP αναδείχθηκε ο Θεώδορος Βαλμάς ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 27 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους Αir Ballers είναι ο Κωνσταντίνος Φραγγής ο οποίος πέτυχε και αυτός Double Double με 15 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Sky is the limit: Βαλμάς 27(1), ΚαφάσηςΘ. 9(1), ΚαφάσηςΠ. 6, Κοτζαδάμης 3, Νάσκος 4(1), Τσάνης 8

Air Ballers: Ανδρεαδάκης 2, Γούλας 7(2), Καραγιάννης 7, Κουτζιαμπάσης 10(1), Μπασιάκος 3(1), Πανταλώνας, Φραγγής 15(1), Χρυσοβελίδης 4