30/11/2022
Brokers 7 18 9 19 - 53 -
Jackals 26 19 11 13 - 69 -

Έφυγαν με το διπλό οι Jackals!

Ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι οι Jackals και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από νωρίς. Πίεσαν την μπάλα και με όμορφες συνεργασίες των Φιλιππίδη και Πάκα κατάφεραν να φτιάξουν μία διαφορά ασφαλείας από τους αντιπάλους τους. Οι Brokers προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Ψαρρόπουλου, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 7-26.

Οι Brokers ξεπέρασαν την κακή πρώτη περίοδο και προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεση τους με τον Βλάχο και τον Μαυρομανώλη να σημειώνουν συνεχόμενους πόντους. Οι φιλοξενούμενοι  βρήκαν λύσεις με τα καλάθια του Γκούμα και του Τάσκα και κράτησαν την διαφορά που είχαν διαμορφώνοντας το 25-45.

Στην τρίτη περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και από τις δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να πλησιάσουν στο σκορ όμως η αστοχία από την γραμμή του τριπόντου δεν τους επέτρεψε να γίνουν απειλητικοί. Οι Jackals κάνοντας πολλές αλλαγές έχασαν τον ρυθμό που είχαν στο πρώτο ημίχρονο με αποτέλεσμα η λήξη της περιόδου να βρεί τις δύο ομάδες στο 34-56.

Στην τέταρτη περίοδο οι Brokers εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα των αντιπάλων τους και γυρνώντας γρήγορα την μπάλα κατάφεραν να βρουν εύκολα καλάθια με τον Ψαρρόπουλο, όμως οι Jackals κράτησαν την ψυχραιμία τους και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν μία σημαντική νίκη με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 53-69.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Αλέξανδρος Γκούμας με 9 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασσίστ και 3 κλεψίματα.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Αντώνης Μαυρομανώλης με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Brokers: Πεχλιβάνης 6, Ζφείρης 4, Μαυρομανώλης 12(4), Μοσχάκης 4, Βλάχος 11(1), Ψαρρόπουλος 14(4), Γάκης 2.

Jackals: Πάκας 12, Τάσκας 14(2), Τζόκας, Λιάτσικος 8, Φιλιππίδης 15(2), Τσίπας 7(1), Βούλγαρης 4, Γκούμας 9.

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες των φιλοξενούμενων.