19/01/2023
SKG Sonics 7 5 6 16 - 34 -
Retrolls 23 19 26 13 - 81 -

Έφυγαν με το διπλό οι Retrolls!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Retrolls και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από το πρώτο λεπτό παίρνοντας το προβάδισμα του αγώνα με τα καλάθια του Τρικαλιώτη και του Τσέλη. Οι SKG Sonics δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν παρά τα καλάθια του Καποδίστρια και δίκαια βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 7-23.

Στη δεύτερη περίοδο οι SKG Sonics βελτίωσαν την άμυνα τους κοντά στο καλάθι και βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Παπαδόπουλου, όμως οι Retrolls δεν άργησαν να απαντήσουν με τις τρίποντες βόμβες του Φωτακάκη και του Γκόγκα ανεβάζοντας την διαφορά ακόμα περισσότερο για την ομάδα τους. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 12-42.

Στην τρίτη περίοδο οι Retrolls έψαχναν να στείλουν στην μπάλα κοντά στη ρακέτα και αυτό τους βοήθησε να ανεβάσουν και άλλο την διαφορά καθώς ο Γραμματίκας και ο Παπαδόπουλος ήταν ασταμάτητοι πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν  με τον Κωνσταντινίδη όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους, με την λήξη της περιόδου να τους βρίσκει πίσω στο σκορ με 18-68.

Στην τέταρτη περίοδο οι άμυνες και των δύο ομάδων χαλάρωσαν προσφαίροντας θέαμα στους παρευρισκόμενους με τον Κωνσταντινίδη να πετυχαίνει μεγάλα σουτ για τους SKG Sonics και τον Φωτακάκη και τον Τσέλιο να απαντάνε για την ομάδα των Retrolls διαμορφώνοντας το τελικόο 34-81.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Κωνσταντίνος Φωτακάκης με 18 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Θεμιστοκλής Κωνσταντινίδης με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ.

SKG Sonics: Κωνσταντινίδης 15(3), Καποδίστριας 7, Απαραμάνης 4, Αλμπανόπουλος 3, Παπαδόπουλος 5.

Retrolls: Γραμματίκας 10, Ανουσάκης 6, Γκόγκας 5(10, Τρικαλιώτης 8(2), Πιτένης 2, Τσέλιος 16, Παπαδόπουλος 10, Φωτακάκης 18(2), Γκόζης 6.

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες των Retrolls.