14/12/2022
Remax Domino 11 12 13 15 - 51 -
Thessaloniki Avispas 22 15 17 14 - 68 -

Έφυγαν με το διπλό οι Thessaloniki Avispas!

Μπήκαν δυνατά στην πρώτη περίοδο οι Thessaloniki Avispas και κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό του παιχνιδιού με τα καλάθια του Σοϊλεμεζίδη και του Γιώργoυ Χατζηιωαννίδη. Οι Remax Domino βρήκαν απαντήσεις στο πρόσωπο του Χουλιάρα, ο οποίος με συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσε το 11-22.

Στη δεύτερη περίοδο οι Remax Domino βελτίωσαν την άμυνα τους και προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι με τους συνεχόμενους πόντους του Ζγέρα και του Ράπτη. Οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύτηκαν να βρουν λύσεις στο σκοράρισμα όμως κράτησαν την ψυχραιμία τους και γυρνώντας όμορφα την μπάλα στην επίθεση κατάφεραν να βρουν σκορ με τα καλάθια του Καμαρούδη και του Σταματάκη διαμορφώνονταςτο 23-37.

Στην τρίτη περίοδο οι Thessaloniki Avispas μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν το παιχνίδι. Πίεσαν ασφυκτικά την μπάλα και στην επίθεση στόχευσαν τον εξαιρετικό Βασίλη Χατζηιωαννίδη, ο οποίος ήταν ασταμάτητος από την περιφέρεια. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους παρά τα καλάθια του Ζγέρα και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 36-54.

Στην τέταρτη περίοδο οι Remax Domino έκαναν την αντεπίθεση τους προσπαθώντας να πάρουν ότι μπορούν από το παιχνίδι. Έκλεισαν την άμυνα τους και με όμορφες συνεργασίες του Ζγέρα και του Χουλιάρα κατάφεραν να βρουν σκορ, όμως οι Thessaloniki Avispas κατάφεραν να βρουν λύσεις στο πρόσωπο του Βασίλη Χατζηιωαννίδη και να πάρουν την νίκη με το τελικό σκορ να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 51-68.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Βασίλης Χατζηιωαννίδης με 22 πόντους και 17 ριμπάουντ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Ζγέρας με 23 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Remax Domino: Χουλιάρας 15(1), Σ. Ηλιάδης 1, Γραμματιός, Ράπτης 6(2), Π. Ηλιάδης 2, Ζγέρας 23, Ζαρογιάννης 4.

Thessaloniki Avispas: Σοϊλεμεζίδης 12, Τζιτζάλης, Καμαρούδης (1), Κώστας 5(1), Μαυρίδης, Β. Χατζηιωαννίδης 22(5), Σταματάκης 6, Σουλιώτης 5(1), Γ. Χατζηιωαννίδης 11.

Τι μας άρεσε: Η μάχες του Ζγέρα και του Βασίλη Χατζηιωαννίδη.