24/09/2023
Pressof BC 12 18 18 17 - 65 -
Couvaliers 9 13 13 7 - 42 -

Εύκολα στην επόμενη φάση η Pressof!

Το εισιτήριο της για την επόμενη φάση του κυπέλλου εξασφάλισε η Pressof. Η ομάδα του Νίκου Μπαλάσκα δεν δυσκολεύτηκε στην δεύτερη αγωνιστική κόντρα στους Couvaliers των οποίων επικράτησε 65-42 το βράδυ της Κυριακής 24 Σεπτεμβρίου και έκανε έτσι το «2Χ2». Από το ξεκίνημα του ματς οι γηπεδούχοι επιβλήθηκαν και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους αντιπάλους τους να πιστέψουν πως μπορούν να πάρουν κάτι από το συγκεκριμένο παιχνίδι.

Η Pressof έκανε πολύ δυνατή εκκίνηση και εκμεταλλευόμενη την αστοχία των Couvaliers έφτασε να προηγείται 12-0. Το πρώτο καλάθι για τους φιλοξενούμενους ήρθε έπειτα από εξίμισι λεπτά παιχνιδιού, με τον Χριστοδούλου να «σπάει το ρόδι» για το 12-3. Έκτοτε οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να βρίσκουν κάπως τον ρυθμό τους και μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου πλησίασαν στο 12-9.

Οι Couvaliers παρέμεναν σε μία καλή απόσταση μέχρι τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου, εκεί όπου οι γηπεδούχοι έκαναν ένα μικρό ξεπέταγμα. Ο Παραράς δεν μπορούσε να σταματήσει να σκοράρει και με σερί δικούς του πόντους η Pressof έφτασε στο 28-19. Η διαφορά έγινε και διψήφια (30-20), αλλά ο Πολίτης διαμόρφωσε το 30-22 με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν με διάθεση να κάνουν όσο πιο εύκολη την ζωή τους στα είκοσι λεπτά που απέμεναν και τα κατάφεραν. Ο Παραράς έστειλε την ομάδα του στο +10 (38-28), ενώ Νίνος και Νομικός έδωσαν επίσης λύσεις για να έρθει η διαφορά των 15 πόντων (45-30). Το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε την Pressof να προηγείται με 48-35.

Τα πράγματα πλέον είχαν γίνει πιο εύκολα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έβγαλαν τα «όπλα» τους πίσω από τα 6,75. Καράβης και Βρεττός εκτέλεσαν τρεις φορές από το τρίποντο και εκτόξευσαν το σκορ στο 59-37. Οι Couvaliers έδειχναν πλέον να μην έχουν τη δύναμη να ακολουθήσουν τον ρυθμό των γηπεδούχων και πλέον είχαν συμβιβαστεί με την ήττα, η οποία ήρθε με σκορ 65-42.

Betsson MVP του ματς αναδείχθηκε ο Ιωάννης Παραράς με 17 πόντους, 1 κλέψιμο, 15 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από τους Couvaliers ξεχώρισε ο Άγγελος Κούκης με 16 πόντους, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 5 ριμπάουντ.

Η Pressof είχε 21/46 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 2/9 βολές, 56 ριμπάουντ και 15 ασίστ. Παράλληλα μέτρησε 4 κλεψίματα, 9 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Couvaliers ολοκλήρωσαν το ματς με 12/39 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 6/16 βολές, 33 ριμπάουντ, αλλά και 6 ασίστ, 5 κλεψίματα, 12 λάθη και 1 μπλοκ.

Pressof (Μπαλάσκας): Vasiliu 2(5ρ.), Βρεττός 8(1ρ.), Καράβης 9(1ρ.), Κοντάκος 2(9ρ.), Κρασσάς, Λαδόπουλος 3(12ρ.), Μπαλάσκας, Νίνος 14(6ρ.), Νομικός 5(4ρ.), Παραράς 17(15ρ.), Τρατολάτης 5(1ρ.)

Couvaliers (Αθανασόπουλος): Αθανασόπουλος, Βλαχούλης 5(3ρ.), Δρυμώνης, Ευσταθίου 2, Καζάνης, Κούκης 16(5ρ.), Παναγοδήμος, Πολίτης 9(11ρ.), Σακελλαρίου 3(2ρ.), Τσιρδήμος, Χριστοδούλου 7(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό ξεκίνημα της Pressof και η διαχείριση του προβαδίσματος.