13/11/2022
Space Jam 2 10 4 7 - 23 -
Kasonic Beers 13 12 18 23 - 66 -

Εύκολα την πέμπτη τους νίκη οι Kasonic Beers!

Οι Kasonic Beers υποδέχθηκαν την Space Jam για την εβδόμη αγωνιστική της Development League . Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από την αρχή του αγώνα ότι έχουν έρθει για την νίκη και  κάνοντας φοβερό παιχνίδι, επικράτησαν ανετά  των αντιπάλων τους  με σκορ 23-66 .

Οι Kasonic Beers με τους Ματακίδη και Γ. Ζυγούρη να έχουν από 3 πόντους στο ξεκίνημα του αγώνα, έδειξαν από νωρίς τις προθέσεις τους. Η ολοκλήρωση της περιόδου τους βρήκε να προηγούνται με σκορ 2-13 . Η Space Jam κατάφερε να πετύχει μόλις 2 πόντους, ψάχνοντας τα πατήματά της σε όλο το δεκάλεπτο.

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου η Space jam με τον Παπαχαρίση να έχει 5 πόντους , μπήκε με καλύτερο τέμπο, ρίχνοντας την διαφορά. Στην συνέχεια οι Kasonic Beers ανέκτησαν τον έλεγχο της αναμέτρησης και πήγαν στο ημίχρονο με διψήφια διαφορά και σκορ 12-25 .

Στην τρίτη περίοδο οι Kasonic Beers πάτησαν το γκάζι, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +27(16-43) . Η Space Jam προσπάθησε να ακολουθήσει το ρυθμό τους, όμως το παιχνίδι δεν της έβγαινε σε καμία πλευρά του παρκέ!

Η τελευταία περίοδος είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι δύο ομάδες έπαιζαν ελεύθερο μπάσκετ, καθώς η διαφορά μεταξύ τους ήταν χαοτική! Τελικά οι Kasonic Beers έφτασαν στην νίκη με το ευρύ 23-66.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Ματακίδης  με 16 πόντους, 16 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ο Παπαχαρίσης είχε 6 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και  μπλόκ.

Η  Kasonic Beers είχαν 24/52 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 3/9 βολές, 48 ριμπάουντ, 19 ασίστ και 8 κλεψίματα, ενώ οι ηττημένοι είχαν 7/38 δίποντα , 9/19 βολές, 30 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα.

Space Jam(Μαυροσκότης) : Αλεξανδρής 1 , Γιακουμής 8 , Ερρίπης , Μαυροσκότης 4 , Νάστος , Νίκου 2 ,  Πέτσας 2 , Παπαχαρίση 6 .

Kasonic Beers (Μ. Ζυγούρης): Ασημακόπουλος 12 , Αχιλλαδέλης 2 , Γκόνης 2 , Γ. Ζυγούρης  6 (2) , Β. Ζυγούρης 7 (1), Μ. Ζυγούρης 2 , Καρακωνσταντής 2 , Κόκκαλης , Ματακίδης 16 (1),  Προσηλιακός 17(1) .

Τι μας άρεσε : Η διάθεση και των  δύο ομάδων να παίξουν Basketaki!