27/11/2022
Agrinio Cava Beers 17 20 20 10 - 67 -
Agrinio Kings 12 9 15 11 - 47 -

Εύκολα το απόλυτο η Dr. Pharmacy

Την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα πέτυχε η Dr. Pharmacy με το 67 - 47 επί των Agrinio Kings.

Η ομάδα του Θανάση Ζαμπάρα με εξαιρετικό τον Τάσο Βασιλείου, που αναδείχτηκε MVP του αγώνα, έφτασε εύκολα στη νίκη.

Μετά τα μέσα της πρώτης περιόδου οι γηπεδούχοι άνοιξαν τη διαφορά, έφτασαν στο +8 και στο 10ο λεπτό προηγούνταν με 17 - 12.Οι Kings μείωσαν στους 4 στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου, αλλά η συνέχεια ανήκε στη Dr. Pharmacy που έτρεξε σερί 12 - 2, προηγήθηκε με 14 και έκλεισε το ημίχρονο στο +16.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου η διαφορά διατηρήθηκε, αλλά στο φινάλε της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι το +23 και στο 30ο λεπτό το σκορ ήταν 57 - 36.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και η Dr. Pharmacy πανηγύρισε στο τέλος τη νίκη με τη διαφορά στους 20 πόντους.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Τάσος Βασιλείου με 31 πόντους και ακολούθησε ο Πέτρος Καλλιακμάνης με 17.

Για τους Kings πρώτος σκόρερ και μοναδικός "διψήφιος" ήταν ο Φώτης Τσέπας με 12 πόντους.

Τι μας άρεσε: Η Dr. Pharmacy κατάφερε να ελέγξει το παιχνίδι, ενώ μείωσε τα κενά της διαστήματα φτάνοντας στην πιο ευρεία σε έκταση νίκη.

Τι δε μας άρεσε: Οι Kings ακόμα "ψάχνονται" και χρειάζεται γρήγορα να αλλάξουν εικόνα.

DR. PHARMACY (Θανάσης Ζαμπάρας): Αραχωβίτης 5(1), Διαμάντης 5(1), Ρέντζιος 5(1), Χαϊδής 1, Ρηγογιάννης 3(1), Καλλιακμάνης 17, Βασιλείου 31(1).

AGRINIO KINGS (Χρήστος Ματσούκας): Στάμος 2, Κουβέλης Γ. 2, Κουβέλης Θ., Παπαπαναγιώτου 6(1), Μπόκας, Τσέπας 12, Πετρόπουλος, Ζαρζανίκας 4, Κουτρομάνος 6, Τσιρώνης 9(1), Καρακώστας 6(2).