20/06/2024
Sun City Spurs 24 37 19 32 - 112 -
Falcons BC ATH 20 6 15 20 - 61 -

Με το βλέμμα στα playoff οι Spurs!

Βράδυ Πέμπτης στο κλειστό της Ζωφριάς οι Sun City Spurs υποδέχθηκαν τους Falcons, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται τις απουσίες των φιλοξενούμενων και να επικρατούν εύκολα με 112-61.

Οι δύο ομάδες μπήκαν εξίσου καλά στο παιχνίδι και βρήκαν γρήγορα καλάθια στο αιφνιδιασμό. Εξαιρετική αρχή για τον Στρατόπουλο, ο οποίος βρήκε 13 πόντους κυρίως με διεισδύσεις ενώ για τους γηπεδούχους ο Κουκούλης σημείωσε 12 πόντους με σουτ από μέση απόσταση, με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 24-20.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τους Spurs να θέλουν να τελειώσουν το παιχνίδι από νωρίς και με τον Μαγγωνάκη να δίνεις λύσεις έξω από την γραμμή των 6.75 έστειλαν την διαφορά πάνω από τους είκοσι. Ακολούθησε στην συνέχεια ο Γκαβανόπουλος με τους γηπεδούχους να κλείνουν προηγούμενοι το ημίχρονο με 61-26, καθώς οι Falcons βρήκαν μόνο 6 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στην επανάληψη οι Falcons ανέβασαν ρυθμούς και βρήκαν μακρινά σουτ από τον Μαρκόπουλο. Σε καλή κατάσταση έδειξε ο Στρατόπουλος, ο οποίος βρήκε ακόμα 10 πόντους και μείωσε την διαφορά στα μέσα της περιόδου. Για τους γηπεδούχους ο Κουνούπης κυριάρχησε κάτω από το καλάθι και με τον Μελισσάρη να δημιουργεί αλλά και να σκοράρει αύξησαν και άλλο το προβάδισμα τους οι Spurs στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι δύο ομάδες χαλάρωσαν τελείως, με τον Μελισσάρη να ολοκληρώνει το παιχνίδι με Triple Double και τους Spurs να παίρνουν μια άνετη νίκη με 112-61.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μελισσάρης με 22 πόντους, 16 ριμπάουντ και 12 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Στρατόπουλος με 33 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Sun City Spurs (Μαγγωνάκης): Γεωργόπουλος 7, Γκαβανόπουλος 16, Κουκούλης 14, Κουνούπης 6, Κωστής 18, Μαγγωνάκης 17, Μελισσάρης 22, Ρούμελης 7, Σαμπάνης 5

Falcons (Στρατόπουλος): Γεωργόπουλος 7, Μαρκόπουλος 15, Παπαδόπουλος 6, Στρατόπουλος 33, Στρατόπουλος

Τι μας άρεσε: Η προσπάθεια των φιλοξενούμενων με 5 άτομα!