29/04/2023
Komodo Dragons 19 14 20 22 - 75 -
Friends 11 4 6 13 - 34 -

Εύκολο έργο για τους Dpg Warriors!

Σάββατο απόγευμα 29 Απριλίου στο Basketaki Arena και στην πρεμιέρα του πρώτου ομίλου της Summer Development, οι Dpg Warriors παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα,με τις μεταγραφές να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο, δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν με το ευρύ 75 – 34 απέναντι στους Friends.

Οι Friends στάθηκαν καλά στο ξεκίνημα του αγώνα με Μεγρέμη, Δεληγιωργίδη και Μπρεδάκη να βάζουν από ένα καλάθι, όμως μετά το πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα και με τον Ρέππα να δίνει το έναυσμα με 5 πόντους και στη συνέχεια τους Ντάο(4), Βεργόπουλο(4) και Βαζαίο να παίρνουν την μπαγκέτα στο σκοράρισμα, ξέφυγαν με 19-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα Φιλαράκια παρουσίασαν τις γνωστές παλιές τους παθογένειες στην επίθεση, με τον Λιάπη μόνο να βάζει 4 πόντους, με αποτέλεσμα οι Dpg που είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, με πρώτα βιολιά τους Λαζαρίκο και Μαράκη που πέτυχαν από 5 πόντους, να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 33 – 15.

Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν και στην τρίτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να μην έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα και να στέλνουν την διαφορά στο + 32. Η ομάδα του Κωνσταντίνου, έβγαζε μεγάλη ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου και με το δίδυμο Δεληγιάννη με δύο τρίποντα και Βαζαίο με 5 πόντους να ξεχωρίζουν στην επίθεση, διαμόρφωσε το 53 – 21. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Κόκκινοι που δεν έβρισκαν αντίδοτο στην άμυνα και ελεύθερους διαδρόμους στην επίθεση, είδαν τους Δεληγιωργίδη, Λιάπη και Μπρεδάκη να βάζουν τα μοναδικά καλάθια της ομάδας τους.

Δεν άλλαξε κάτι στο τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, να τους γηπεδούχους να μην ξεκολλούν το πόδι από το γκάζι και να ολοκληρώνουν το παιχνίδι με το ευρύ 75 – 34. Βαζαίος και Ρόκιζας έκλεψαν την παράσταση καθώς πέτυχαν από 9 πόντους αμφότεροι, ενώ για τους Friends που στάθηκαν αρκετά καλά στο επιθετικό κομμάτι, ξεχώρισαν Μπρεδάκης με 5, Λιάπης με 4 και Σχοινοπλοκάκης με ένα τρίποντο.

Betsson mvp αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Βαζαίος με 17 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Μπρεδάκης με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι Dpg είχαν 20/46 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 11/18 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Οι Friends είχαν 12/53 διποντα, 2/9 τρίποντα, 4/9 βολές, κατέβασαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασιστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Dpg Warriors(Κωνσταντίνου): Βαζαίος 17(12ρ.), Βεργόπουλος 5, Δεληγιάννης 10, Μαράκης 8, Ντάος 6, Ρέππας 12, Ρόκιζας 11, Λαζαρίκος 7.

Friends(Ποντίκης): Δεληγιωργίδης 4, Λιάπης 11, Μεγρέμης 3, Μπρεδάκης 11(8ρ.),Οικονομίδης 2,

Τι μας άρεσε: Οι νέες προσθήκες που δίνουν μεγάλη ποιότητα στους Dpg Warriors.