20/11/2022
West Side B.C 16 20 14 12 - 62 -
Black Mapa 11 2 8 21 - 42 -

Έυκολο έργο για τους West Side!

Το απόγευμα της Κυριακής 20 Νοεμβρίου στον Άγιο Νικόλαο, οι West Side χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα, έφτασαν το ρεκόρ τους στο 5 – 1 , επικρατώντας εύκολα με 62 – 42 απέναντι στο Black Mapa.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι West Side πήραν απ’την αρχή τον έλεγχο του παιχνιδιού και με το δίδυμο Ρηγόπουλου με 6 και Αθανασιάδη με 5 πόντους αντίστοιχα να τραβούν το κουπί στην επίθεση, ήταν μπροστά με 16 – 11. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Γιανναράκης με 7 πόντους προσπαθούσε να κρατήσει κοντά την ομάδα του, με τον Λαζαρίδη να σκοράρει από την περιφέρεια.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψαν οι φιλοξενούμενοι το δεύτερο δεκάλεπτο και με μπροστάρηδες στην επίθεση τους Ρηγόπουλο με 7 και Πατσαχτσίδη με 5 πόντους αντίστοιχα, έστειλαν την διαφορά στο + 23. Για το πολύ άστοχο Mapa, το μοναδικό καλάθι πέτυχε ο Γαλανόπουλος.

Το Mapa μπήκε δυνατά στην τρίτη περίοδο και μείωσε με 4 πόντους του Γιανναράκη και δίποντο του Παπακωνσταντίνου, όμως στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέκτησαν και πάλι τον έλεγχο του αγώνα και με πρώτο βιολί τον Ρηγόπουλο που έβαλε δύο τρίποντα, εκτόξευσαν το σκορ στο 50 – 21.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έριξαν ρυθμούς, με τον Τριανταφυλλίδη να ξεχωρίζει με 5 πόντους και τον Αδελφόπουλο να βάζει ένα τρίποντο, με αποτέλεσμα το Black Mapa που πάλευε να χαμηλώσει την διαφορά, να βρει λύσεις κυρίως με Κρητικό(6),Λαζαρίδη(4) και Γαλανόπουλο(4), μειώνοντας στο τελικό 62 – 42.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Χάρης Ρηγόπουλος με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ευάγγελος Γιανναράκης με 14 πόντους, 21 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι West Side είχαν 14/33 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 7/12 βολές , κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ , έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 27 λάθη.

Το Black Mapa είχε 17/65 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 5/22 βολες, κατέβασε 50 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ , έκλεψε 21 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 17 λάθη.

West Side(Μπελεχάκης): Αδελφόπουλος 9(11ρ.), Αθανασιάδης 11(13ρ.), Αλεξανδρόπουλος, Μπελεχάκης 13, Πατσαχτσίδης 7, Ρηγόπουλος 18, Τριανταφυλλίδης 2(10ρ.), Φρονιμοπουλος 2.

Black Mapa(Γιανναράκης): Γαλανόπουλος 6, Γιανναράκης 14(21ρ.), Κάπουας 3, Κρητικός 6, Λαζαρίδης 9(8ρ.), Παναγιωτόπουλος 2, Παπακωνσταντίνου 2, Χαρόπουλος.

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο passing game των West Side!