07/05/2023
West Side B.C 6 8 15 15 - 44 -
G-vana 19 16 18 14 - 67 -

Εύκολο μεσημεράκι για την G-vana!

Μπορεί το μεσημέρι της Κυριακής 7 Μαΐου η θερμοκρασία να έφτασε σε υψηλά επίπεδα, ωστόσο η G-vana δεν χρειάστηκε να… ιδρώσει ιδιαίτερα για να ξεπεράσει το εμπόδιο των West Side. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν από νωρίς πιο εύκολο το έργο τους, παίρνοντας μία καλή απόσταση από τους αντιπάλους τους και έφτασαν στην πρώτη νίκη στην Summer Development League (1-1), αφήνοντας παράλληλα χωρίς νίκη τους West Side (0-2).

Στα του αγώνα, η G-vana έδειξε πιο έτοιμη από τα πρώτα λεπτά και με ένα δικό της σερί το σκορ έφτασε στο 2-13. Οι γηπεδούχοι έδειχναν να τα βρίσκουν «σκούρα», με τους Τριανταφυλλίδη και Πέτρου να προσπαθούν να «σπρώξουν» κάπως την ομάδα τους, με το σκορ να δείχνει 6-16. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το τρίποντο του Κριθαρούλα, ο οποίος διαμόρφωσε το 6-19.

Οι West Side… ξέχασαν να βγουν στο δεύτερο δεκάλεπτο και έτσι Θάνος και Κριθαρούλας βρήκαν την ευκαιρία να κάνουν τη ζημιά και με ένα σερί 0-14 ανέβασαν το σκορ στο 6-33. Έπειτα από 7 λεπτά παιχνιδιού ο Πέτρου κατάφερε να βάλει τέλος στην αδράνεια (8-33), ωστόσο η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα και η G-vana έκλεισε το δεύτερο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 14-35.

Λέγγας και Μπελεχάκης προσπάθησαν να κάνουν «θόρυβο» επιθετικά, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν αποκτήσει μία πολύ καλή διαφορά την οποία διαχειρίστηκαν εξαιρετικά. Οι Κριθαρούλας και Τσατσαλής ήταν ουσιαστικοί στην επίθεση έτσι ώστε οι φιλοξενούμενοι να πάνε στο 26-51, λίγο πριν το τρίποντο του Μπελεχάκη και το δίποντο του Μοσχόπουλου διαμορφώσουν το 29-53 με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι άμυνες δεν ήταν τόσο σφιχτές και η G-vana έφτασε στο +28 (32-60). Ο Πέτρου από την μία και ο Νικήτας από την άλλη ήταν αυτοί που βρήκαν τα περισσότερα καλάθια για την ομάδα τους σε αυτή την περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να μην αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα μέχρι το τέλος και να φτάνουν στη νίκη με 44-67.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Κριθαρούλας με 19 πόντους, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 ριμπάουντ. Από τους West Side ξεχώρισε ο Δημήτρης Πέτρου με 12 πόντους, 1 ασίστ και 8 ριμπάουντ.

Οι West Side είχαν 10/33 δίποντα, 6/28 τρίποντα, 6/8 βολές, 36 ριμπάουντ, όπως και 8 ασίστ, 8 κλεψίματα και 10 λάθη. Η G-vana μέτρησε 25/62 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 2/5 βολές, 50 ριμπάουντ και 17 ασίστ. Παράλληλα είχε 7 κλεψίματα και 9 λάθη.

West Side (Μπελεχάκης): Ανδρεάδης 5(2ρ.), Λέγγας 10(6ρ.), Πέτρου 12(8ρ.), Τριανταφυλλίδης 3(5ρ.), Μπελεχάκης 10(10ρ.), Σαχσανίδης 2(1ρ.), Γαλανόπουλος 2(4ρ.)

G-vana (Ψωμιάδης): Νικήτας 5(1ρ.), Τσατσαλής 6(7ρ.), Χαλτούπης, Κριθαρούλας 19(4ρ.), Τσιμπούρης 2(8ρ.), Θάνος 8(6ρ.), Αχτίπης 4(1ρ.), Βίγλας 4(2ρ.), Ψωμιάδης 5(4ρ.), Μαντζιώρης, Μοσχόπουλος 10(7ρ.), Λιάνας 4(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Η πολύ καλή εμφάνιση της G-vana.