06/05/2022
ReTirees 15 20 11 12 - 58 -
Brazzers 21 9 9 11 - 50 -

«Εφτάψυχοι» ReTirees έστειλαν την σειρά σε Game 3!

Στο τρίτο παιχνίδι θα λύσουν τις διαφορές τους ReTirees και Brazzers με τους… πρώτους να παίρνουν την νίκη με 58-50 στον Κολωνό.

Αρκετά καλό ρυθμό είχε το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να παίξουν το μπάσκετ τους. Οι Brazzers, ήταν πιο ουσιαστικοί στην επίθεση και κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά 6 πόντων, 21-15 με τον Ορέστη Κούρογλου να έχει 6 πόντους. Για τους γηπεδούχους 5 πόντους έβαλε ο Τσιλάβης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε. Το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι, αλλά οι ReTirees είχαν τον έλεγχο. Με τον Κώστα Αθηναίο να πραγματοποιεί μεγάλη εμφάνιση μέσα στο «ζωγραφιστό» με 9 πόντους οι «συνταξιούχοι» προηγήθηκαν με το τέλος του ημιχρόνου με 35-30. Για την ομάδα του Βενέτη 4 έβαλε ο Κούρογλου.

Τον έλεγχο του αγώνα συνέχισαν να έχουν οι ReTirees στο δεύτερο ημίχρονο με την ομάδα του Κουσούλη να παίζει πιο σκλήρά στην άμυνα και να κρατάει στους 9 πόντους τον αντίπαλο της. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 46-39. Για τους «μαύρους» μεγάλα καλάθια έβαλε ο Αθηναίος, ενώ για τους «λευκούς» ο Αμπάζογλου.

Οι Brazzers ωστόσο δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα. Με τους Κούρογλου και Χαλκιόπουλο να ηγούνται επιθετικά, οι «λευκοί» μείωσαν στους 2, 52-50 4,20’ για το τέλος. Οι ReTirees ωστόσο ήταν ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά και πήραν την με 58-50 , ισοφαρίζοντας έτσι την σειρά σε 1-1.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Αλέξανδρος Τσιλάβης με 15 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 5 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ορέστης Κούρογλου με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Συνολικά οι νικητές είχαν 22/59 εντός πεδιάς, 4/14 τρίποντα και 10/20 βολές. Πήραν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 13 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, οι Brazzers είχαν 21/65 εντός ποδιάς, 4/24 τρίποντα και 4/16 βολές. Πήραν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα, έκαναν 12 λάθη και 2 τάπες.

ReTirees (Κουσούλης): Σαρρής, Τσιλάβης 15, Πλεξουσάκης 8, Αθηναίος 15, Σκοπελίτης 5, Μέξας 2, Γιαμαίος 3, Στόλης 2, Χαριτόπουλος 8.

Brazzers (Βενέτης): Αμπάζογλου 11, Βαρθολομαίος 2, Κούρογλου 16, Μπάρμπας 2, Χαλκιόπουλος 12, Δαρδαμάνης 2, Κωνσταντινίδης 2, Γιοβάνης 3.

Τι μας άρεσε: Το ανταγωνιστικό παιχνίδι που είδαμε για 40’.