29/03/2022
Antilalos BC 18 14 12 17 16 87 -
The Jokers 12 16 16 17 12 83 -

«Εφτάψυχος» ο Antilalos!

Τι κι αν βρέθηκε πίσω με 7 πόντους στο 1,10′ ο Antilalos με ψυχή και καρδιά έβαλε 3 διαδοχικά τρίποντα, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση και τελικά κέρδισε τους Jokers με 87-83 στα Άνω Λιόσια φτάνοντας έτσι τις 16 νίκες στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αρκετά κλειστό με τις δύο ομάδες να θέλουν να επιτεθούν κατά βάση μέσα από την ρακέτα. Στην εξίσωση μπήκε ο Merkevicius που σημείωσε 7 πόντους μαζεύοντας και 7 ριμπάουντ, κάνοντας ζημιά στους Jokers. Για τους τυπικά φιλοξενούμενους 4 πόντους έβαλε ο Πουγκακιώτης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Ο Antilalos, είχε τα ηνία του ματς, παρόλο που δεν μπορούσε να πάρει ασφαλή διαφορά. Ο Μerkevicius συνέχισε να προκαλεί πονοκέφαλο στους Jokers, αφού στο πρώτο μισό του παιχνιδιού είχε ήδη double double με 14 πόντους και 15 ριμπάουντ. Για τους «λευκούς», 7 πόντους μέχρι αυτό το σημείο είχε ο Πουγκακιώτης και από 6 έβαλαν οι Καραγιαννίδης και Καλλινίδης.

Με καλύτερο ρυθμό μπήκαν οι Jokers στο τρίτο δεκάλεπτο και με καλάθια των Κοντοέ, Πουντακιώτη και Πανόπουλου προηγήθηκαν με 38-36 στο 25’. Στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου, το ντέρμπι συνεχίστηκε με τις δύο ομάδα να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο 30’, 44-44.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν πραγματική διαφήμιση για το Basketaki. Οι Jokers με τους Καραγιαννίδη και Πουντακιώτη να σκοράρουν προηγήθηκαν με 69-62 1,10’ για το τέλος του ματς. Ωστόσο, με 2 μεγάλα τρίποντα του Ζαμπέτα, ο Antilalos μείωσε στον πόντο, 69-68 στα 45’’. Ο Πανόπουλος με καλάθι έκανε το 71-68 για να έρθει ξανά ο Παππάς και να ισοφαρίσει σε 71-71, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Antilalos ήταν καλύτερος, έπαιζε με μεγαλύτερη συγκέντρωση και στόχευση στην επίθεση. Με τον Merkevicius να κάνει τα πάντα, οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη με 87-83 σε ένα παιχνίδι ανάμεσα σε δύο από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας.

Betsson MVP του παιχνιδιού ο Viktoras Mercevicius με 29 πόντους, 23 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Πουγκακιώτης με 25 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

Συνολικά οι νικητές είχαν 34/88 εντός πεδιάς, 11/36 τρίποντα και 8/16 βολές. Πήραν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα κι έκαναν 13 λάθη. Από την άλλη οι Jokers είχαν 34/74 εντός πεδιάς, 7/30 τρίποντα και 8/11 βολές. Πήραν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα κι έκαναν 13 λάθη.

Antilalos (Ζαμπέτας): 29, Αλεξίου, Γκολές 5, Ζαμπέτας 15, Λάγιος 2, Μπαμπλέκος, Παππάς 24, Ρούσκας, Σκαμπαρδώνης, Σουλτάτος 10, Τσεβρενίδης 2.

Jokers (Πανόπουλος): Καλλινίδης 13, Κανελάκης, Καραγιαννίδης 16, Κοντοές 6, Πανόπουλος 19, Πουγκακιώτης 25, Τζιτζογλάκης 2, Φιλιππάκος 2.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έδειξαν οι δύο ομάδες για την νίκη!