27/06/2020
Wolves 14 9 16 18 - 57 -
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 13 12 14 10 - 49 -

Έφτασαν στην πηγή οι Wolves!

Ακόμη μια μεγάλη νίκη πήραν το βράδυ της Παρασκευής στον Κολωνό οι Wolves, καθώς για την 20η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League επικράτησαν δύσκολα των Ανυπότακτων Γαλατών με 57-49 και απέχουν πλέον μια νίκη από την άνοδο!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Wolves να φτάνουν μέχρι και στο +6, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +1, 14-13, χάρη σε 8 πόντους του Δασκαλούδη και 4 του Κοπανάκη. Ο Μαντάς με 7 πόντους και ο Ανδρικόπουλος με 4 ήταν αυτοί που τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι Ανυπότακτοι Γαλάτες βρίσκονταν σχεδόν σε όλη την διάρκεια σε θέση οδηγού και με δύο τρίποντες βόμβες του Μαντά, αλλά και 6 πόντους του Κακριδή, πήγαν στα αποδυτήρια με βραχύ προβάδισμα 2 πόντων, 23-25. Ο Μεϊκόπουλος από την περιφέρεια και οι Κοπανάκης, Φιλοκώστας και Δασκαλούδης μέσα από την ρακέτα βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για τους γηπεδούχους σε εκείνο το διάστημα.

Ίδια η εικόνα του ντέρμπι και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να παλεύουν σώμα με σώμα και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 39-39 στη λήξη της τρίτης περιόδου. Για τους Λύκους ο Δασκαλούδης συνέχιζε την εξαιρετική του εμφάνιση με ακόμη 12 πόντους, ενώ για το συγκρότημα του Τερζή 5 πόντους έβαλε ο Ανδρικόπουλος, 4 ο Δούστος και ένα τρίποντο ο Μαντάς. Σκορ τρίτης περιόδου 39-39!

Με τρίποντα των Μαντά και Δούστου, οι Γαλάτες προηγούνταν με 41-45, 8:30 για την λήξη. Ωστόσο, στο υπόλοιπο του αγώνα οι Wolves έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στο παρκέ και με 6 πόντους του Κοπανάκη, 6 του Φιλοκώστα και 4 του Δασκαλούδη, έφτασαν στην μεγάλη νίκη με 57-49.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 16/16 βολές, 19/51 δίποντα και 1/17 τρίποντα. Πήραν 52 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ έκαναν 20 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/10 βολές, 13/43 δίποντα και 6/36 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος των Wolves ο Δασκαλούδης με 26 πόντους, έχοντας 10/10 βολές, 8/15 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 6 λάθη. Πολυτιμότερος των Γαλατών ο Ανδρικόπουλος με 9 πόντους, έχοντας  1/3 βολές, 4/8 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Wolves (Τύρος): Δασκαλούδης 26, Καρατζάς, Μεϊκόπουλος 5 (1), Φιλοκώστας 10, Μαρσέλος 2, Παπαευσταθίου 2, Χαρακίδας, Κοπανάκης 12, Τύρος

Ανυπότακτοι Γαλάτες (Τερζής): Ανδρικόπουλος 9, Μαντάς 21 (5), Κακριδής 10, Τερζής, Μπετχαβάς 2, Γαλάνης, Δούστος 7 (1)

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης!