10/12/2022
Basket Case 16 8 13 12 - 49 -
Athens Touvlakers 14 22 13 22 - 71 -

Έφτασαν τις 10 νίκες οι Athens Touvlakers !

Απόγευμα Σαββάτου στο Basketaki Arena οι Athens Touvlakers επικράτησαν άνετα της Basket Case με 49-71 φτάνοντας τις 10 νίκες στον πρώτο όμιλο της Development 2 League και παραμένοντας στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Τρίτη διαδοχική ήττα για την Basket Case που υποχώρησε στο 6-7. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Η ομάδα του Γιώργου Χέλμη ήταν ελαφρώς ανώτερη στο ξεκίνημα του αγώνα, βρίσκοντας λύσεις επιθετικά από τους Καλοκαιρινό (4π.), Χέλμη (3π.), Κολιάκο Κ. (3π.), Κολιάκο Γ. (3π.) και Νινιό (2π.). Σε απόσταση αναπνοής παρέμειναν οι Touvlakers, βασιζόμενοι στο επιθετικό κρεσέντο του Νίκου Μαρίνου (9π.), αλλά και στους Θεοδωρακόπουλο (3π.) και Κουμουνδουρέα (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-14.

Πλήρης ανατροπή των δεδομένων στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν απόλυτα το ματς τρέχοντας επιμέρους σερί 8-22. Οι Athens Touvlakers ήταν καταιγιστικοί και πολύφωνοι επιθετικά (7 διαφορετικοί σκόρερ), με αποτέλεσμα να χτίσουν διψήφια διαφορά. Το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα διένυσαν οι γηπεδούχοι, παρά την προσπάθεια του Καλοκαιρινού (5π.). Σκορ ημιχρόνου, 37-49.

Μοιρασμένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με το επιμέρους σκορ να γράφει 13-13 και τα δεδομένα να παραμένουν ως είχαν. Δεδεμάδης, Κουμουνδουρέας  και Παϊσόπουλος σκόραραν από 4 πόντους έκαστος, ενώ στην αντίπερα όχθη η Basket Case είχε τις απαντήσεις με τους Κολιάκο Κ. (4π.), Μπογιατζή (3π.), Μανσούρ (2π.) και Νινιό (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 37-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Athens Touvlakers φρόντισαν να διευρύνουν γρήγορα το προβάδισμά τους πάνω από τους 20 πόντους, με αποτέλεσμα να απλοποιήσουν την κατάσταση. Ο Κοσκέρας (8π.) ήταν ο παίκτης που ξεχώρισε σε αυτό το διάστημα βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα. Από την άλλη, η Basket Case ήταν αρκετά άστοχη στο φινάλε και δεν κατάφερε να παρουσιάσει το καλό της πρόσωπο.

Στο τέλος του αγώνα, η Basket Case είχε 17/53 δίποντα, 3/20 τρίποντα και 6/8 βολές. Μάζεψε 37 ριμπάουντ, μοίρασε 15 ασίστ, έκλεψε 10 φορές, ενώ είχε 11 λάθη και 3 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Athens Touvlakers είχαν 19/38 δίποντα, 7/25 τρίποντα και 12/22 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Λεμπούσης με 7 πόντους, έχοντας 3/5 δίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 3 λάθη και 2 μπλοκ σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ματθαίος Μανσούρ με 5 πόντους, έχοντας 2/2 δίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 3 λάθη και 1 μπλοκ σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Basket Case(Χέλμης): Νινιός 6, Κολιάκος Γ. 3 (1), Κολιάκος Κ. 11 (1), Καλοκαιρινός 10, Μπογιατζής 4 (1), Ψαρράκης, Χέλμης 10, Μανσούρ 5.

Athens Touvlakers(Κοσκέρας): Θεοδωρακόπουλος 7, Δεδεμάδης 10 (1), Κουμουνδουρέας 10, Παϊσόπουλος    8, Μαρίνος 15 (5), Κοσκέρας 14 (1), Λεμπούσης 7.

Τι μας άρεσε: Η σταθερότητα στην επίθεση των Touvlakers.