08/02/2022
Ellinoroston Celtics 13 14 6 9 - 42 -
Mpaloniakos 21 18 12 17 - 68 -

Έφτασε η μεγάλη ώρα για τον Μπαλονιακό!

Αλώβητος και με την ψυχολογία στα ύψη θα πάει στο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής απέναντι στους Anonymous ο Μπαλονιακός, καθώς για την εντέκατη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της D2-League κέρδισε εύκολα την πεντάδα των Ellinoroston Celtics με 42-68 στο κλειστό του Κολωνού!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Μπαλονιακός στο παιχνίδι, καθώς με τους Λαδιά και Μπαμπούση να πετούν φωτιές με 9 και 8 πόντους, αντίστοιχα, βρέθηκε μέχρι και στο +11, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +8, 13-21! Ο Δαυίδ με 6 πόντους, ο Κοσκίνας με 4 και ο Φυλακτός με ένα τριποντάκι έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον έλεγχο και με 5 πόντους του Κατσώνη, 4 του Μπαμπούση και τρίποντο του Δημητροπούλου, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 12 πόντων, 27-39. Ο Κοσκίνας με 9 πόντους και ο Τσίλης με 5 κράτησαν όρθιους τους Ellinoroston Celtics στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μπαλονιακός έφτασε μέχρι και στο +21, 28-49, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +17, 34-51, μετά από 4 πόντους του Μπαμπούση και βοήθειες των Λεβεντούρη, Λαδιά και Γούλα. Μόνος του πάλευε για την ομάδα του Ασημάκου στο τρίτο δεκάλεπτο ο Φυλακτός, πετυχαίνοντας τους 4 από τους 7 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 33-51!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Κολωνό και έτσι οι Χοντροί έφτασαν στην άνετη νίκη με 42-68, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Γούλα (7π) και Λαδιά (4π). Για τους πράσινους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκε ο Φυλακτός, πετυχαίνοντας ακόμη 7 πόντους.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/17 βολές, 11/28 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Πήραν 27 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 16 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 4/6 βολές, 26/55 δίποντα και 4/13 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 11 λάθη.

Πολυτιμότερος των Ellinoroston Celtics ο Τσίλης με 5 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 1/1 δίποντο και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 5 λάθη. Κορυφαίος για τον Μπαλονιακό ο Μπαμπούσης με 18 πόντους (double-double), έχοντας 9/11 δίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Ellinoroston Celtics (Ασημάκος): Φυλακτός 14 (2), Τσίλης 5 (1), Δαυίδ 6, Κοσκίνας 15 (1), Παπαϊάκος2

Μπαλονιακός (Ζαγαριώτης): Λεβεντούρης 6, Δημητρόπουλος 5 (1), Γούλας 11 (1), Μπαμπούσης 18, Κατσώνης 7 (1), Λαδιάς 15 (1), Καρατσαρέας 2,Ζαγαριώτης, Χατζηδημητρίου 4

Τι μας άρεσε: Ο πλουραλισμός της επίθεσης του Μπαλονιακού!