47
Beer Team 19 17 7 17 - 60 -
Aces 15 11 11 10 - 47 -

Έφτασε τις 15 νίκες η Beer Team!

Το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό του Σπάρτακου η Beer Team επικράτησε των Aces με 60-47, φτάνοντας έτσι τις 15 νίκες στον 3ο όμιλο της Development League σε ένα ματς χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον για τις δύο ομάδες.

Σκοράροντας με συνέπεια από τα πρώτα λεπτά οι μετέπειτα νικητές μπήκαν σε θέση οδηγού, βρίσκοντας λύσεις επιθετικά από τους Θεοδοσόπουλο (6π.), Μ. Μαυράκη (3π.), Α. Μαυράκη (2π.), Λαγουτάρη (2π.) και Κρεκούκη (2π.). Οι Aces, ωστόσο, είχαν τρόπο αντίδρασης και με πρωταγωνιστές τους Α. Μουστακάτο (9π.), Μπατζάκα (4π.) και Γ. Κοντακιώτη (2π.) παρέμειναν σε απόσταση αναπνοής. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 19-15.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η Beer Team συνέχισε να ελέγχει την κατάσταση, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ με 17-11 και διατηρώντας την επιθετική της πολυφωνία. Λαγουτάρης (6π.), Α. Μαυράκης (5π.), Μήτσης (4π.), Μ. Μαυράκης (2π.), Κρεκούκης (2π.) και Θεοδοσόπουλος (2π.) ανέβασαν τον δείκτη της διαφοράς σε διψήφια επίπεδα, ενώ στην αντίπερα όχθη οι Aces απαντούσαν με Α. Μουστακάτο (4π.), Π. Μουστακάτο (2π.), Μπατζάκα (2π.) και Γ. Κοντακιώτη (2π.), κλείνοντας το ημίχρονο στο -11. Σκορ ημιχρόνου, 36-25.

Μετά την ανάπαυλα τα δεδομένα άρχισαν να αλλάζουν. Όντας βελτιωμένοι αμυντικά, αλλά και επιθετικά χάρη στους Α. Μουστακάτο (4π.), Μπατζάκα (4π.), Τσουτσουράκη (2π.) και Γ. Κοντακιώτη (2π.), οι Aces μείωσαν σημαντικά τη διαφορά. Η Beer Team κόλλησε επιθετικά, παρά την προσπάθεια των Μ. Μαυράκη (3π.), Θεοδοσόπουλου (2π.) και Α. Μαυράκη (2π.) και απώλεσε το διψήφιο προβάδισμα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 43-37.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Beer Team παρουσιάστηκε σοβαρή και δεν άφησε άλλα περιθώρια ανατροπής στους Aces. Με καλάθια των Θεοδοσόπουλου (4π.), Κρεκούκη (4π.), Μαρφαντά (3π.), Τζατζαράκη 92π.), Α. Μαυράκη (2π.) και Λαγουτάρη (2π.), οι γηπεδούχοι απλοποίησαν εκ νέου την υπόθεση νίκη και απέδρασαν από το Ζεφύρι με το ροζ φύλλο στις αποσκευές τους.

Στο τέλος του αγώνα, η Beer Team είχε 23/42 δίποντα, 4/25 τρίποντα και 2/7 βολές. Μάζεψε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 20 ασίστ, έκλεψε 11 φορές, ενώ είχε 18 λάθη και 5 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Aces είχαν 19/45 δίποντα, 1/15 τρίποντα και 6/15 βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 17 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ηλίας Θεοδοσόπουλος με 14 πόντους, έχοντας 7/10 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 μπλοκ και 3 λάθη σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αντώνης Μπατζάκας με 13 πόντους και double-double, έχοντας 5/7 δίποντα και 3/5 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 5 λάθη σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Beer Team (Μαυράκης): Θεοδοσόπουλος 14, Κρεκούκης 8, Λαγουτάρης 10, Μαρφαντάς 3 (1), Μαυράκης Μ. 8 (2), Μαυράκης Α. 11 (1), Μήτσης 4, Τζατζαράκης 2.

Aces (Κοντακιώτης): Κοντακιώτης Ν., Κοντακιώτης Γ. 8, Μουστακάτος Κ. 2, Μουστακάτος Α. 22 (1), Μπατζάκας 13, Τσουτσουράκης 2.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων.