19/03/2023
The Roots 8 15 16 11 - 50 -
Reddicolo 12 13 14 18 - 57 -

Έφτασε τις 15 νίκες το Reddicolo !

Το βράδυ της Κυριακής στο Athens Sports Hall το Reddicolo επικράτησε των Roots με 50-57 στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου της Evolution League.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι μετέπειτα νικητές, βασιζόμενοι στις επιθετικές πρωτοβουλίες των Ζυγολάνη (4π.), Θειακούλη (3π.), Κυρίτση (3π.) και Τριανταφύλλου (2π.). Οι Roots, ωστόσο, δεν τους επέτρεψαν να ξεφύγουν, απαντώντας με Ανδραβίζο (4π.), Φιλιππή (2π.) και Λαγωνικάκο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 8-12.

Στη συνέχεια του πρώτου μέρους οι Roots πάτησαν το γκάζι και, με το δίδυμο Λαγωνικάκος (8π.) – Ανδραβίζος (6π.) να ξεχωρίζει, επικράτησαν στο επιμέρους σκορ της 2η περιόδου με 15-13. Στην αντίπερα όχθη, το Reddicolo κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα οδεύοντας προς τα αποδυτήρια, χάρη στους Τριανταφύλλου (7π.), Αναγνώστου (4π.) και Θειακούλη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 23-25.

Μετά την ανάπαυλα το ντέρμπι συνεχίστηκε. Οι Roots ήταν και πάλι πιο αποτελεσματικοί, με τους Ανδραβίζο (6π.), Λαγωνικάκο (3π.), Φιλιππή (3π.), Καραγιώργο (2π.) και Αργυράκη (2π.) να τραβούν κουπί επιθετικά. Από πλευράς φιλοξενούμενων, οι Ζυγολάνης (6π.) και Θειακούλης (4π.) ξεχώρισαν σε αυτό το διάστημα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 39-39.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ερχομός του Μακρή έφερε ηρεμία στο παιχνίδι του Reddicolo. Οι φιλοξενούμενοι διένυσαν το πιο παραγωγικό τους διάστημα στο παιχνίδι, σκοράροντας με συνέπεια και φτάνοντας δίκαια στη νίκη, με πρωταγωνιστές τους Θειακούλη (6π.), Κυρίτση (5π.), Τριανταφύλλου (5π.) και Ζυγολάνη (2π.). Οι Roots δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ίδιο ρυθμό και μοιραία ηττήθηκαν, παρά την προσπάθεια των Λαγωνικάκου (3π.), Φιλιππή (3π.), Ανδραβίζου (3π.) και Σοκολάκη (2π.).

Στο τέλος του αγώνα, οι Roots είχαν 12/40 δίποντα, 6/39 τρίποντα και 8/20 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη.

Στον αντίποδα, το Reddicolo είχε 20/43 δίποντα, 3/15 τρίποντα και 8/16 βολές. Μάζεψε 51 ριμπάουντ, μοίρασε 18 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 21 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Ζυγολάνης με 12 πόντους και double-double, έχοντας 5/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 2/7 βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Αργυράκης με 2 πόντους, έχοντας 1/4 δίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 23 λεπτά συμμετοχής.

The Roots (Σοκολάκης): Ανδραβίζος Θ. 19 (1), Αργυράκης 2, Γούλας, Ζαμπάρας, Καραγιώργος 2, Λαγωνικάκος 16 (4), Σοκολάκης 2, Φιλιππής 9 (1).

Reddicolo (Θειακούλης): Αναγνώστου 6, Ζυγολάνης 12, Θειακούλης 15 (2), Κυρίτσης 8, Μακρής 2, Τριανταφύλλου 14 (1).

Τι μας άρεσε: Το τέταρτο δεκάλεπτο των νικητών.