02/10/2023
Στιφάδο Bulls 16 18 11 10 - 55 -
Milwaukee Sucks 13 11 14 15 - 53 -

Έφτυσαν αίμα οι Stifado!

Το βράδυ της Δευτέρας στο Athens Sports Hall, για την τρίτη αγωνιστική της Elit by Betsson, σε ένα φτωχό από σκορ μεν αλλά πλούσιο σε ένταση, ενέργεια, αμφίρροπη εξέλιξη και συνεχείς αλλαγές παιχνίδι, οι Stifado Bulls με βολές του Τσελεμπή στα 5 δευτερόλεπτα, έκαμψαν πολύ δύσκολα την αντίσταση των σπουδαίων Milwaukee Sucks.

Το πρώτο δεκάλεπτο κυλούσε με τις δύο ομάδες να βγάζουν μεγάλη ένταση και ταχύτητα στο παιχνίδι τους, με τους Sucks να έχουν κορυφαίο του γηπέδου τον γίγαντα Καράμπελα που πέτυχε 9 από 13 πόντους της ομάδας του και τους Ταύρους να απαντούν κυρίως με την τριάδα Πολίτη(5), Τσελεμπή(4) και Πρόκο(4), για το 16 – 13.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, είχε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Δημήτρη Πρόκου. Ο πολύπειρος γκαρντ των νταμπλούχων, πήρε την κατάσταση στα χέρια του, πέτυχε 16 συνεχόμενους πόντους και οδήγησε τους γηπεδούχους σε διψήφια διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η ομάδα του Κυριτσόπουλου ήταν πολύ άστοχη από μέση και μακρινή απόσταση και είχε μόνο τον Καράμπελα να ξεχωρίζει με 5 πόντους, για το 34 – 24.

Οι Sucks με σκληρή άμυνα και πολλή ενέργεια, κατάφεραν να κόψουν τον ρυθμό των νταμπλούχων στο τρίτο δεκάλεπτο και με τρίποντες βόμβες από Βαλάση – Μπεκρή και τέσσερις ακόμα παίκτες να σκοράρουν, κατάφεραν να μειώσουν στους 7. Η ομάδα του Χατζή που δεν έπαιζε στα γνωστά της στάνταρ , ευτύχησε να έχει σε καλό μομέντουμ τους Πολίτη(5) και Παρθένη(4), κρατώντας την πρωτοπορία.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα στην τέταρτη περίοδο έκαναν οι φιλοξενούμενοι και με τον Χατζή να παίρνει το όπλο του με δύο τρίποντα, τον Καράμπελα να σκοράρει ακόμα 4 πόντους και τον Γανέλλη να βάζει ένα δίποντο, έτρεξαν σερί 1 – 12 και πήραν προβάδισμα με 46 – 50. Οι Ταύροι δεν άφησα το ματς να ξεφύγει και βρίσκοντας απαντήσεις από Καττή, Νικολετάκη και Τσελεμπή προσπέρασαν 53 – 50 , να έρθει ο Χατζής με νέο τρίποντο να φέρει το ματς στα ίσια. Με 15 δευτερόλεπτα να απομένουν για την λήξη του αγώνα, ο Τσελεμπής ευστόχησε σε δύο ελεύθερες βολές, οι Sucks δεν κατάφεραν να απαντήσουν και η ιστορία έγραψε το τελικό 55 – 53.

Betsson mvp αναδείχτηκε ο Δημήτρης Πρόκος με 21 πόντους και 2 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αριστοτέλης Καράμπελας με 18 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Οι Stifado είχαν 10 / 38 δίποντα, 6 / 21 τρίποντα, 17 / 27 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη. Οι Sucks είχαν 13 / 43 τρίποντα, 5 / 31 τρίποντα, 12 / 16 βολές, κατέβασαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Stifado Bulls(Χατζής): Ζαχάρος (8 ρ.), Καττής 5, Μέλλος 2, Μαλλής 2, Νικολετάκης 3, Παρθένης 4, Πολίτης 10, Πρόκος 21, Τσελεμπής 8.

Milwaukee Sucks (Κυριτσόπουλος): Βαλάσης 3, Βαφάκης 6, Γάτσιος 2, Γανέλλης 4, Καράμπελας 18(16ρ.), Μπεκρής 9(10ρ.), Παγούνης, Φωτόπουλος 2, Χατζής 9.

Τι μας άρεσε: Η αμφίρροπη εξέλιξη του αγώνα, με την ποιότητα των νικητών και το πάθος των ηττημένων να ξεχωρίζουν.