07/06/2024
Sintrim Team 19 20 19 13 - 71 -
Themis BC 14 22 14 17 - 67 -

Έφυγε νικήτρια η Sintrim Team!

Στον αγώνα ανάμεσα στους Sintrim και τους Themis, οι φίλαθλοι απόλαυσαν μια αναμέτρηση γεμάτη ένταση και πάθος. Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Sintrim πήραν προβάδισμα με 19-14, χάρη στην εξαιρετική απόδοση του Καζαντζή και του Σαλαβάτη. Η άμυνα των Themis προσπαθούσε να συγκρατήσει την επιθετική ορμή των αντιπάλων, με τον Χατζηλιάδη να καταβάλλει μεγάλες προσπάθειες για να κρατήσει την ομάδα του κοντά στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η κατάσταση παρέμεινε αμφίρροπη, με τους Sintrim να διατηρούν το προβάδισμά τους με 39-36. Ο Καζαντζής συνέχισε να ηγείται της επίθεσης, ενώ ο Σαλαβάτης έδειξε τις ικανότητές του τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Οι Themis, με τον Χατζηλιάδη και τον Ανδρέου να προσφέρουν πολύτιμες λύσεις, προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά, αλλά οι Sintrim παρέμειναν σταθεροί και δεν άφησαν το προβάδισμα να ξεφύγει από τα χέρια τους.

Το τρίτο δεκάλεπτο είδε τους Sintrim να διευρύνουν τη διαφορά τους, κλείνοντας με σκορ 58-50. Η άμυνα των Sintrim ενισχύθηκε σημαντικά, περιορίζοντας τις επιθετικές προσπάθειες των Themis. Ο Καζαντζής και ο Σαλαβάτης συνέχισαν να κυριαρχούν, ενώ οι Themis προσπάθησαν να παραμείνουν ανταγωνιστικοί με τον Χατζηλιάδη και τον Ανδρέου να ηγούνται της αντεπίθεσης. Ωστόσο, οι Sintrim κατάφεραν να κρατήσουν τον έλεγχο του αγώνα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Themis προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή, αλλά οι Sintrim κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα τους και να ολοκληρώσουν τον αγώνα με τελικό σκορ 71-67. Παρά την πίεση από τους Χατζηλιάδη και Ανδρέου, οι Sintrim, με τους Καζαντζή και Σαλαβάτη σε εξαιρετική μέρα, κατάφεραν να κλείσουν τον αγώνα υπέρ τους.

MVP αναδείχθηκε ο Αστέριος Σαλαβάτης ο οποίος έκανε Double Double έχοντας 10 πόντους και 17 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους Themis είναι ο Βασίλης Ανδρέου που πέτυχε και αυτός Double Double με 15 πόντους και 17 ριμπάουντ.

Sintrim Team: Λιβέρης , Καζαντζής 17 (4) , Τουρόγλου 15 (5) , Σαλαβάτης 10 , Τσιότρας 2 , Πεφτιτσέλης Α. 1 , Πεφτιτσέλης Γ. 3 (1) , Μεταξούδης , Μουτσουδης , Μαραγγινος 11 (2) , Σκορδελης 2 , Μήτσας 10 (1)

Themis BC: Χατζηλιάδης 18 (2) , Ματακίδης , Γεωργίου 16 (3) , Ανδρέου 15 (3) , Χαβαλές 14 , Αγγελης 3 , Σταύρου 1