35
Chicago Hulks 9 7 13 11 - 40 -
Aces 11 6 12 6 - 35 -

Έγιναν... Hulks για να κερδίσουν!

Ένα κακό διάστημα στο πρώτο δεκάλεπτο δεν ήταν αρκετό για να στερήσει τη νίκη από τους εξαιρετικούς Chicago Hulks, οι οποίοι επικράτησαν στο ΓΣΠ των Aces με σκορ 40-35.

Οι Aces παρά τις πολλές ευκαιρίες που είχαν άργησαν να σκοράρουν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τον Γιώργο τον Κοντακιώτη να σπάει το... ρόδι με γκολ φάουλ μειώνοντας στον πόντο (4-3). Οι γηπεδούχοι με πιο στοχευμένο τρόπο και τον Παπαγιαννάκο πρωταγωνιστή πήγαν κοντά στο καλάθι, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει όμως στο 9-11 για Aces.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι τόσο ισορροπημένο, ώστε οι δύο παρέες να μην ξεφεύγουν στο σκορ πάνω από 2-3 πόντους διαφορά και τους Aces να μοιάζουν βελτιωμένοι μετά το καλό τελείωμα της πρώτης περιόδου, με Κοντακιώτη Γ. και Γιαζιτζόγλου να ξεχωρίζουν. Ο Μπαντουβάκης έβαλε ένα σουτ από την περιφέρεια και προσπάθησε να ξυπνήσει τους γηπεδούχους, με το ημίχρονο να κλείνει στο 16-17 για Aces.

Ένα καλό σερί και 2 τρίποντα από Σιαχάμη και Κονιτόπουλο έφεραν τους Hulks σε θέση οδηγού, με τον Μπατζάκα από την άλλη να δίνει ποιότητα και καθαρό μυαλό, με την τρίτη περίοδο να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 29-29.

Φάνηκε πως το ήθελαν πιο πολύ;Φάνηκε πως είχαν πιο καθαρό μυαλό; Οι γηπεδούχοι με πολύ προσεγμένο μπάσκετ και μεγάλη θέληση για το ροζ φύλλο αγώνα, επικράτησαν με το τελικό 40-35, σε μια εξαιρετική αναμέτρηση!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος ο Καλδέλης με 2 πόντους, 17 ριμπάουντ και μία ασίστ. Από Aces ξεχώρισε ο Άγγελος ο Γιαζιτζόγλου με 9 πόντους, 10 ριμπάουντ, 7 κλεψίματα και 2 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 9/39 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 7/21 βολές, 49 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 11 κλεψίματα και 15 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/60 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 5/15 βολές, 48 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 9 κλεψίματα ένα κόψιμο και 16 λάθη.

Chicago Hulks (Τιγγινάγκας): Βράνας, Καλδέλης 2 (17 ριμπ.), Κονιτόπουλος 11, Μπαντουβάκης 6, Παπαγιαννάκος 10, Παρσόπουλος, Σαβίτσκι 4, Σιαχάμης 5, Τιγγινάγκας Α. 2, Τιγγινάγκας Ν.

Aces (Μπατζάκας): Γιαζιτζόγλου 9, Ευμορφόπουλος, Θεοφάνης 6, Κοζανίδης 2, Κοντακιώτης Ν, Κοντακιώτης Γ. 7, Μπατζάκας 9, Τσουτσουράκης 2.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα του αγώνα!