54
Aces 7 18 11 18 - 54 -
Giderpool BC 6 10 11 9 - 36 -

Έγινε η αρχή για τους Aces!

Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν πιο έτοιμοι στο παιχνίδι κόντρα στη Giderpool και έτσι έφτασαν στη νίκη με 54-36, παίρνοντας το πρώτο ροζ φύλλο στη φετινή χρονιά. Από τη πλευρά της η Giderpool παραμένει χωρίς θετικό αποτέλεσμα μιας και ούτε σε αυτή την αγωνιστική δεν μπόρεσε να φτάσει σε ένα αγωνιστικό επίπεδο που θα της επέτρεπε να χαμογελάσει στο τέλος.

Στα πρώτα λεπτά του ματς οι δύο ομάδες… έσπασαν τα στεφάνια. Ο Στεργιόπουλος έδωσε ώθηση στους Aces, ενώ και ο Κοντακιώτης βρήκε σκορ για το 7-4. Ένα από τα λιγοστά καλάθια του πρώτου δεκαλέπτου το πέτυχε ο Αθανασίου και έτσι η πρώτη περίοδος τελείωσε με το «φτωχό» 7-6.

Ο Αγγελόπουλος έβαλε μπροστά τη Giderpool με 9-11, αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έχασαν τη συγκέντρωσή τους και υπέπεσαν σε αρκετά λάθη, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να βρουν ευκαιρία για να ξεφύγουν. Ο Λαντζάκης πήρε προσπάθειες οι οποίες είχαν αποτέλεσμα, ενώ και ο Σουσανίδης ήταν ουσιαστικός και έτσι οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +10(25-15). Οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με τη βολή του Ζαρκάδα να διαμορφώνει το 25-16.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι παρέμειναν στο +9(30-21), λίγο πριν ο Αθανασίου με δύο συνεχόμενα τρίποντα μειώσει σε 30-27. Υπήρξε αντίδραση από τη πλευρά των Aces, καθώς ο Γιαζιτζόγλου έκανε την αρχή για το 33-27, ενώ ο Κοντακιώτης εκτέλεσε πίσω από τα 6,75 για το 36-27 της τρίτης περιόδου.

Ο Τζιβαρίδης ανέλαβε δράση στη τέταρτη περίοδο και οι Aces βρέθηκαν στο +15(46-31). Η εικόνα των δύο ομάδων στο τελευταίο δεκάλεπτο έδειχνε πως οι γηπεδούχοι είχαν «αγκαλιάσει» και… σφιχτά μάλιστα τη νίκη, αφού η Giderpool έπρεπε πλέον να ανέβει… Γολγοθά. Τίποτα δεν άλλαξε δραματικά μέχρι τη τελευταία κόρνα, με τους Aces να παίρνουν έτσι τη πρώτη νίκη με 54-36.

Novibet MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Κοζανίδης με 4 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 μπλοκ. Από τη Giderpool ξεχώρισε ο Βασίλειος Αθανασίου με 18 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Aces (Κοντακιώτης Γ.): Γιαζιτζόγλου 9(4ρ.), Κοζανίδης 4(12ρ.), Κοντακιώτης Ν. 13(4ρ.), Λαντζάκης 4(9ρ.), Παναγιώτου 2(2ρ.), Σουσανίδης 8(2ρ.), Στεργιόπουλος 5(4ρ.), Τζιβαρίδης 9(2ρ.)

Giderpool (Βασταρδής): Αγγελόπουλος 5(14ρ.), Αθανασίου 18(12ρ.), Αναστασόπουλος 3(3ρ.), Βασταρδής, Ζαρκάδας 5(1ρ.), Λαχανάς 2(9ρ.), Ντερτιμάνης 3(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Το τέταρτο δεκάλεπτο των Aces!