12/02/2023
The Dreamers 13 11 14 8 - 46 -
ESDDA Graduates 8 10 9 9 - 36 -

Έγινε η δουλίτσα για τους Dreamers!

Το μεσημεράκι της Κυριακής 12 Φεβρουαρίου στο Basketaki Arena, σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι για ένα ημίχρονο, οι Dreamers με την πίεση που άσκησαν στην άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο, πήραν τον έλεγχο του αγώνα και έφτασαν σε μία άνετη σχετικά νίκη με 46 – 36, απέναντι στους βελτιωμένους αλλά άστοχους ESDDA Graduates.

Οι Dreamers μπήκαν με το γνωστό τους εκρηκτικό ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο, πήγαν σε πολύ γρήγορες επιθέσεις και με τον Κωνσταντέλλο να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση με 8 πόντους, ξέφυγαν με 11 – 2. Μετά το πεντάλεπτο, οι ESDDA ισορρόπησαν το παιχνίδι και με τον Γκάμαρη να βάζει 4 πόντους και τον Σαπουντζή να προσφέρει ένα καλάθι, πλησίασαν σε 13 – 8.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν τον ρυθμό εκεί που θέλουν και να μειώνουν κυρίως με Γκάμαρη(5)- Λιόση(3) και τους Dreamers παρότι ήταν άστοχοι στην επίθεση να κρατούν την πρωτοπορία, με τον Γ. Κοντό να πετυχαίνει 7 πόντους και τους Ν. Κοντό και Ν. Ελενίτσα να βάζουν από ένα καλάθι, για το 24-18.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Dreamers αποφάσισαν να πιέσουν ψηλά, ανάγκασαν τον αντίπαλο σε πολλά λάθη και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση κυρίως από N.Ελενίτσα και Περγαντή που πέτυχαν από 4 πόντους, έστειλαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό(38-27). Για τους Edda που έχασαν πολλά εύκολα καλάθια, ξεχώρισαν μετά το πεντάλεπτο Σαπουντζής και Γκάμαρης με 4 και 3 πόντους αντίστοιχα.

Ο Λιόσης με 5 συνεχόμενους πόντους στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, έδωσε ελπίδες στην ομάδα του για ανατροπή, αλλά οι γηπεδούχοι έβαλαν γρήγορα τα πράγματα στη θέση τους και με 4 πόντους του Ν. Κοντού και βοήθειες από Παναγόπουλο και Ν.Ελενίτσα, καθάρισαν την υπόθεση νίκη και διαμόρφωσαν το τελικό 46 – 36.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Νίκος Ελενίτσας με 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωάννης Σαπουντζής με 10 πόντους, 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Dreamers είχαν 18/49 δίποντα, 1/14 τρίποντα, 7/13 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Οι ESDDA είχαν 14/52 δίποντα , 1/13 τρίποντα, 5/11 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

The Dreamers(Μανασής): Ν. Ελενίτσας 8, Α. Ελενίτσας 2, Ι. Κοντός 7 Ν. Κοντός 13, Κωνσταντέλλος 8, Μανασής, Παναγόπουλος 4, Περγαντής 4(10ρ.), Φουντάς.

ESDDA Graduates(Μηνάς): Γκάμαρης 14, Κορτιμαμίτσης, Λιόσης 8, Λουκαΐδης 2(19ρ.), Μηνάς , Ναρλής 2, Σαπουντζής 10(16ρ.), Τσακίρης.

Τι μας άρεσε: Η ταχύτητα με την οποία προσπαθούσαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους οι νικητές.