23/03/2022
Hood BC 4 16 8 7 - 35 -
Στιφάδο Bulls 25 6 17 18 - 66 -

Έγινε η δουλίτσα για τους Stifado Bulls!

Την Τρίτη το βράδυ 22 Μαρτίου στο ASH, οι Stifado Bulls ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα και δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν με 35 – 66 απέναντι στην Hood, που βρίσκεται πλέον με την πλάτη στον τοίχο.

Οι Ταύροι έκαναν καταπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο και με μπροστάρη τον Μπασδάνη με 7 πόντους, τον Ρωμοσιό να ακολουθεί με 6 και τον Πρόκο με 4, ξέφυγαν με 4 – 25! Από ένα καλάθι για την Hood πέτυχαν οι Σιφναίος και Λαύκας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Πατσάκα μπήκε με σκοπό να παλέψει το ματς και με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Σαρρή με 8 πόντους, Λαύκα και Πρωτόγερο με 4, μείωσαν στο τέλος του ημιχρόνου 20 – 31. Για τους άστοχους Stifado, ξεχώρισε ο Μυστιλόγλου με 4 πόντους και ένα καλάθι έβαλε ο Πολίτης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Μπουλς ανέκτησαν και πάλι τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, με πρώτο βιολί τον Ρωμοσιό με 8 πόντους και τον Χριστόπουλο να βάζει 4, στέλνοντας την διαφορά στους 20. Για τους γηπεδούχους, ένα τρίποντο έβαλε ο Σαρρής κι από ένα καλάθι οι Μιλίσεβιτς και Πρωτόγερος(28-48).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους Στιφάδο να φτάνουν εύκολα στο ευρύ 35 – 66. Ο Μπασδάνης πήρε το όπλο του με 8 πόντους, με τον Πολίτη να προσθέτει 5 και τον Ρουμελιώτη ένα τρίποντο, ενώ για τους γηπεδούχους ένα τρίποντο πέτυχε ο Σιφναίος και από ένα καλάθι Πρωτόγερος και Ποστόλλι.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Δημήτρης Πρόκος με 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τόλης Λαύκας με 6 πόντους, 14 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Η Hood είχε 11 / 43 δίποντα, 4 / 18 τρίποντα, 1/4 βολές, κατέβασε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 4 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 17 λάθη. Oι Stifado είχαν 23 / 56 δίποντα, 6 / 22 τρίποντα, 2 / 3 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Hood(Πατσάκας): Μilisevic 2, Λαύκας 6(14ρ.), Ποστόλλι 2(7ρ.), Πρωτόγερος 8, Σαρρής 11, Σιφναίος 5, Στεφόπουλος 1(6ρ.)

Stifado Bulls (Παγουλάτος): Καττής 2, Μπασδάνης 15, Μυστιλόγλου 8, Παγουλάτος, Πολίτης 7, Πρόκος 7(6ρ.), Ρουμελιώτης 3(8ρ.), Ρωμοσιός 14(6ρ.), Τσελεμπής 4, Χριστόπουλος 6.

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο των Stifado!