04/03/2023
Melisses BC 6 12 6 12 - 36 -
Undrafted 9 13 10 13 - 45 -

Έγινε η δουλίτσα για τους Undrafted!

Το βράδυ του Σαββάτου 4 Μαρτίου στο κλειστό του Σπάρτακου, οι Undrafted με μεγάλο τους όπλο την άμυνα, λύγισαν απουσίες και τις πάντα μαχητικές Μέλισσες με 36 – 45, πετυχαίνοντας την 19η νίκη τους στο πρωτάθλημα της Development 2.

Οι άμυνες ήταν πρωταγωνίστριες στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να έχουν χαμηλή συγκομιδή και τους Undrafted να κρατούν προβάδισμα χάρη στους 7 πόντους του Τσιάνου. Στην αντίπερα όχθη, οι Μέλισσες δεν μπορούσαν εύκολα να πλησιάσουν μέσα στην ρακέτα, με Δούκα και Παπαδιά να δίνουν τις λύσεις έξω από τα 6.75.

Με τον ίδιο τρόπο κυλούσε και η δεύτερη περίοδος, με τις Μέλισσες να έχουν πολυφωνία στην επίθεση και τον Γαρυφαλλάκη να ξεχωρίζει με 4 πόντους, και τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν λύσεις κυρίως με τον Κόντο(6) και τρίποντο του Ματεντζόγλου, για το 18 – 22 του πρώτου ημιχρόνου.

Με το σταγονόμετρο σκόραραν οι ομάδες και στην τρίτη περίοδο, με τους ελαφρώς καλύτερους Undrafted, να κρατούν την πρωτοπορία με 24 – 32. Κόντος και Τσιάνος ξεχώρισαν για την ομάδα του Αγρογιάννη με 4 πόντους έκαστος, ενώ για τις Μέλισσες που βρήκαν στόχο μετά από πέντε άγονα λεπτά, από ένα καλάθι πέτυχαν οι Δούκας, Παπαδιάς και Μπάνος.

Στο ξεκίνημα του τέταρτο δεκάλεπτου, οι γηπεδούχοι με σκληρή άμυνα και Δούκα, Μπουγιούκο, Γαρυφαλάκη να σκοράρουν, πλησιάσαν στους 3, αλλά η άμεση απάντηση των φιλοξενούμενων με τον Κόντο να παίρνει την μπαγκέτα με 5 πόντους και τον Παναγόπουλο να προσφέρει λύσεις με 4, έστειλαν την διαφορά και πάλι σε διψήφιο αριθμό(31-43). Με τέσσερα λεπτά να απομένουν για την λήξη του παιχνιδιού,Γαρυφαλάκης με νέο τρίποντο και Δούκας με δύο βολές σκόραραν για τις Μέλισσες, αλλά ήταν πλέον αργά, με τον Παπαγεωργίου με δίποντο να βάζει το κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 36 – 45.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Πέτρος Τσιάνος με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αργύρης Φράγκος με 2 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Melisses είχαν 8/33 τρίποντα, 4/19 τρίποντα, 8/11 βολές, κατέβασαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Οι Undrafted είχαν 18/50 τρίποντα, 1/7 τρίποντα, 6/10 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Melisses(Σ.Μπουγιούκος): Γαρυφαλλάκης 10, Δούκας 9, Μπάνος 4(7ρ.), Σ.Μπουγιούκος 4, Παπαδιάς 7, Φράγκος 2(9ρ.).

Undrafted(Αγρογιάννης): Φ.Κόντος 15(7ρ.),Χ.Ματέντζογλου 3, Κ.Ματεντζόγλου , Παναγόπουλος 6, Πανταζής 2(8ρ.), Παπαγεωργίου 4(8ρ.),Τσιάνος 15(9ρ.).

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια στην άμυνα που έβγαλαν και οι δύο ομάδες.