28/01/2024
Capital Con-Trolls 9 21 17 15 - 62 -
Red Goats 6 10 10 5 - 31 -

Έγινε η δουλειά για Capital!

Εύκολη νίκη για τους Capital Con-Trolls απέναντι στους Red Goats, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν και να ολοκληρώνουν την δουλειά από το πρώτο κιόλας ημίχρονο.

Το ξεκίνημα ήταν νωθρό για τις δύο ομάδες, οι οποίες έψαχναν να βρουν τα πατήματα τους στο παρκέ. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου αντικατοπτρίζει απόλυτα την εικόνα του παιχνιδιού(9-6).

Ο ρυθμός του παιχνιδιού στην συνέχεια ανέβηκε, με τους γηπεδούχους να έχουν τον πρώτο λόγο και να βρίσκουν εύκολα καλάθια, δια χειρός Αρβανιτάκη (11π) και Μπουρνάζου (8π). Για τους Red Goats, 5 πόντους είχε ο Αρνίδης και 4 ο Βρύσης. Σκορ ημιχρόνου στο 30-16.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να παίζουν πιο ελευθέρα, βρίσκοντας καλύτερες λύσεις στην επίθεση.  Ο Βασιλάκης ξεχώρισε με 8 πόντους και οι Red Goats κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι Capital Con-Trolls ανέβασαν το επιθετικό κρεσέντο τους, με τον Πατρό να σκοράρει 4 πόντους και τον Αρβανιτάκη να κυριαρχεί στα ριμπάουντ. Οι Capital έφτασαν τελικά στην νίκη με 62-31!

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Αρβανιτάκης με 17 πόντους, 14 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για τους Red Goats ξεχώρισε ο Βασιλάκης με 9 πόντους και 7 πόντους.

Οι νικητές είχαν 6/10 βολές, 22/55 δίποντα και 4/23 τρίποντα, μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκαναν 14 κλεψίματα και 11 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/8 βολές, 11/49 δίποντα και 2/17 τρίποντα, μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκαναν 9 κλεψίματα και 15 λάθη.

Capital Con-Trolls (Αρβανιτάκης): Αρβανιτάκης 17, Δρόσος 2, Κιούσης 14, Μαρζάβας 2, Μπουρνάζος 16, Πατρός 11

Red Goats (Γιακουμής): Αρνίδης 9, Βασιλάκης 9, Βρύσης 9, Γιακουμής 1, Γκολιανόπουλος 3, Νίκου, Πέτσας

Τι μας άρεσε: Το κλίμα του παιχνιδιού!