11/02/2023
Komodo Dragons 18 8 17 16 - 59 -
Terroristas 18 13 6 12 - 49 -

Έγινε του....Βεργόπουλου!

Σάββατο απόγευμα 11 Φεβρουαρίου στο Basketaki Arena, οι Dpg Warriors κυριαρχώντας μέσα στην ρακέτα, με τον Γιώργο Βεργόπουλο να κάνει μεγάλο ματς με double double(12 πόντους-21 ριμπάουντ), πήραν την νίκη απέναντι στους Terroristas με 59 – 49 και αναπτέρωσαν τις ελπίδες τους για τα πλέι οφ.

Ο ρυθμός ήταν καταιγιστικός στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις άμυνες να κοιμούνται αλλά τις επιθέσεις να βγάζουν φωτιές και το σκορ να παραμένει ισόπαλο 18 – 18. Ο Παπαδημητρίου ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τους Terroristas με 9 πόντους, με τον Στέφο να προσφέρει 4 και τον Κονοφάο ένα τρίποντο, ενώ για τους Warriors, ο Κλεφτογιάννης ήταν μπροστάρης με 5 πόντους, με τον Βεργόπουλο να ηγείται στο ζωγραφιστό με 4 και τους Δαμόπουλο – Ρέππα να σκοράρουν από ένα τρίποντο.

Άλλαξε η εικόνα της αναμέτρησης στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να μη σκοράρουν με την ίδια ευκολία και τους ελαφρώς καλύτερους Terroristas να πηγαίνουν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 26 – 31. Οι Dpg είχαν ξεκινήσει καλύτερα με τρίποντα από Βεργόπουλο και Ρέππα, αλλά στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με τον Νίκα να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 7 πόντους και τον Στέφο να βάζει δύο καλαθάκια,πήραν την πρωτοπορία.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο έκαναν οι Warriors και με τον Βεργόπουλο να κάνει ότι θέλει στην επίθεση με 8 πόντους, έτρεξαν σερί 14 – 2, ξεφεύγοντας 40 – 33. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με Παπαδημητρίου και Στέφο να δίνουν λύσεις μείωσαν 40 – 37, για να έρθει ο Βαζαίος με τρίποντο στη λήξη από τα 8 μέτρα, να διαμορφώσει το 43 – 37.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Terroristas πάλευαν να ανατρέψουν την κατάσταση, κυρίως με τον Στέφο που πέτυχε 9 πόντους, αλλά οι γηπεδούχοι ελέγχοντας την εναέρια κυκλοφορία με τον Βεργόπουλο και βρίσκοντας λύσεις με Λαζαρίκο, Ρέππα και Ζενέλη που πέτυχαν από 4 πόντους, δεν κινδύνεψαν και έφτασαν άνετα στην επικράτηση με 59 – 49.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιώργος Βεργόπουλος με 12 πόντους, 21 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημοσθένης Στέφος με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Dpg είχαν 12/36 τρίποντα, 9/31 τρίποντα, 8/15 βολές, κατέβασαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Οι Terroristas είχαν 11/32 δίποντα, 4/25 τρίποντα, 15/22 βολές, κατέβασαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ , έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Dpg Warriors (Κωνσταντίνου): Βαζαίος 6(11ρ.), Βεργόπουλος 12(21ρ.), Δαμόπουλος 3, Ζενέλης 6, Κλεφτογιάννης 5, Κωνσταντίνου, Λαζαρίκος 4, Ρέππας 12, Ρόκιζας 4.

Terroristas (Κονοφάος): Βατικιώτης, Κονοφάος 3,Λίτινας 1, Μαυρίδης , Μητρόπουλος, Νίκας 9,Παπαδημητρίου 17, Παπαπαναγιώτου, Στέφος 19(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Η επιβλητική εμφάνιση του "Mr μούσια" Γιώργου Βεργόπουλου.