53
LazerWolves 7 3 7 13 - 30 -
Aces 10 14 9 20 - 53 -

Είχαν πολλούς "άσσους" στο μανίκι!

Εκμεταλλευόμενοι το βάθος του πάγκου τους, οι Aces κέρδισαν εύκολα τους 6 LazerWolves με 30-53 στο Athens Sports Hall και πήραν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους στον τέταρτο όμιλο της D2-League, αφήνοντας τον αντίπαλο χωρίς νίκη μετά την ολοκλήρωση της τρίτης αγωνιστικής.

Ισορροπημένο ήταν σε γενικές γραμμές το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους Aces να προηγούνται με 7-10, χάρη σε 6 πόντους του Βαρδαρού και δίποντα των Λαντζάκη - Τζιβαρίδη. Ο Τούμπαλης από την περιφέρεια και οι Μοσχάκης - Βαρκάτζας με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν την άμυνά τους και με 4 νέους πόντους του Λαντζάκη και άλλους πέντε να συνδράμουν από 2 πόντους ο καθένας, ξέφυγαν στους 15, 9-24. Το σκορ του πρώτου μέρους, 10-24, διαμόρφωσε για λογαριασμό των LazerWolves από την γραμμή της φιλανθρωπίας ο Μεϊκόπουλος, ενώ το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς σημείωσε νωρίτερα ο Βλαχόπουλος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Κοντακιώτη είχε τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης και με τρίποντο του Γιώργου Παναγιώτου και 3 πόντους του Τζιβαρίδη, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +16, 17-33. Ο Μεϊκόπουλος με 4 πόντους και ο Μοσχάκης με 3 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων σε εκείνο το διάστημα. Σκορ τρίτης περιόδου 17-33!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Athens Sports Hall και έτσι οι Aces έφτασαν εύκολα στη νίκη με 30-53, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Βαρδαρού, Γαβριήλ, Γιώργου Παναγιώτου, Σουσανίδη και Λαζάρου Παναγιώτου. Για τους LazerWolves στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Μοσχάκης και Τούμπαλης.

Πολυτιμότερος των LazerWolves ο Μοσχάκης με 10 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 4/16 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 8 φορές και έκανε 4 λάθη. Novibet MVP των Aces ο Λαντζάκης με 6 πόντους, έχοντας 3/8 δίποντα, ενώ μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

LazerWolves (Μοσχάκης): Μεϊκόπουλος 5 (1), Μοσχάκης 10, Χαντζάρας 2, Βαρκάτζας 4, Τούμπαλης 7 (1), Βλαχόπουλος 2

Aces (Κοντακιώτης): Γιαζιτζόγλου 4, Μαραβέλιας, Στεργιόπουλος 2, Κοζανίδης 4, Λαντζάκης 6, Βαρδαρός 12, Τζιβαρίδης 8, Παναγιώτου Γ. 5 (1), Σουσανίδης 4, Παναγιώτου Λ. 4, Γαβριήλ 4

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Aces!