21/02/2023
Ερυθρός Σταυρός 16 16 21 9 - 20 -
Chicken Nuggets 16 13 17 29 - - -1

Είδηση του μήνα! Κέρδισαν οι Chicken Nuggets!

Μετά από σχεδόν τέσσερις μήνες και 11 συνεχόμενες ήττες, οι Chicken Nuggets επέστρεψαν στις νίκες, καθώς σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 14η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Evolution League κέρδισαν δύσκολα την μαχητική πεντάδα του Ερυθρού Σταυρού με 62-75 στο κλειστό του ΣΕΦ!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 16-16. Ο Αγραπίδης με 11 πόντους και ο Κουτουζής με 5 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ για τους Chicken Nuggets δύο τρίποντα έβαλε ο Άγγελος Ανδριόπουλος, 5 πόντους ο Μουχλιανίτης και ένα τριποντάκι ο Μπακογιάννης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 13 νέους πόντους του Αγραπίδη και τριποντάκι του Κουτουζή, ο Ερυθρός Σταυρός πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 32-29. Τους φιλοξενούμενους κράτησε σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο ο Μουχλιανίτης με τους 11 πόντους που πέτυχε.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε η ηρωική πεντάδα των γηπεδούχων και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με ακόμη 14 πόντους του Αγραπίδη, 5 του Κουτουζή και καλάθι του Κολοβού, έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +7, 53-46. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο οι κίτρινοι με τον Άγγελο Ανδριόπουλο να βάζει δύο τρίποντα και τον Καρακαϊδό να σκοράρει 4 πόντους μέσα από την ρακέτα. Σκορ τρίτης περιόδου 53-46!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Chicken Nuggets αποφάσισαν να πιέσουν ψηλά και με δράστες στην επίθεση τους Τυροκόμο, Μπακογιάννη και Μουχλιανίτη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 62-75. Για τον γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κουτουζής και Κολοβός.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/8 βολές, 16/41 δίποντα και 9/30 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 7 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 5/8 βολές, 14/31 δίποντα και 14/45 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος του Ερυθρού Σταυρού ο Αγραπίδης με 38 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 10/17 δίποντα και 5/11 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασαν 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp των Chicken Nuggets ο Μουχλιανίτης με 26 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 2/6 δίποντα και 6/12 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Ερυθρός Σταυρός (Κουτουζής): Αγραπίδης 38 (5), Κεραμιδάς, Κολοβός 4, Κουτουζής 20 (4), Πάντζαλης

Chicken Nuggets (Ανδριόπουλος Β.): Τυροκόμος 10 (1), Καρακαϊδός 10, Καλαντζής, Παππάς, Μουχλιανίτης 26 (6), Κορδάς 3 (1), Μπακογιάννης 8 (2), Ανδριόπουλος Α. 16 (4), Ανδριόπουλος Β. 2

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!