18/01/2024
Gunners 13 21 16 15 - 65 -
Collectors 21 12 13 6 - 52 -

Είμαστε οι Gunners και είμαστε εδώ!

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι, το οποίο είχε απίστευτο ρυθμό και σασπένς μέχρι το τέλος, οι Gunners επιβλήθηκαν των Collectors με τελικό σκορ 65-52 στον Κολωνό, για την Evolution κατηγορία της διοργάνωσης.

Το αδέρφια Αναστόπουλοι χώρισαν τις... δουλειές, με τον Παναγιώτη να οργανώνει και τον Κωνσταντίνο να εκτελεί, με τον Κούδα παράλληλα να πληγώνει κάτω από το καλάθι τους Gunners, με το πρώτο δεκάλεπτο να τους βρίσκει μπροστά με σκορ 13-21, με τους Κογιώνη και Παπαδόπουλο να σκοράρουν απο κοντά. Οι Παναγιώτης Πάνιας και Αναστόπουλος αντάλλαξαν καλάθια, σκορ και εντυπώσεις στη δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να τα δίνουν όλα και να παίρνουν το προβάδισμα με 34-33 για πρώτο ημίχρονο!

Το παιχνίδι στο δεύτερο μέρος ήταν πραγματικά τρομερό, αλλά σημαδεύτηκε δυστυχώς από τον τραυματισμό του Κλεισούρα, με τον σέντερ των φιλοξενούμενων να αποχωρεί υποβασταζόμενος. Ο Ακουμιανάκης τα έκανα όλα... σχεδόν τέλεια, καθώς έφτανε με απερίγραπτη ευκολία στο καλάθι αλλά τα χάλαγε στο τελείωμα, με την τρίτη περίοδο να βρίσκει όμως μπροστά την παρέα του με σκορ 50-46. Ο Κούδας και ο Αναστόπουλος είχαν απαντήσεις να δώσουν αλλά όχι και την... τελική! Οι Gunners ήθελαν αυτή τη νίκη, έδειξαν πως είναι εδώ και είναι δυνατοί, με τη νίκη να έρχεται με τελικό σκορ 65-52.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Πάνιας με 23 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα α κλέψιμο, 5 λάθη. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Κούδας με 18 πόντους, 13 ριμπάουντ, μία ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 17/52 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 10/27 βολές, 52 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 12 κλεψίματα, 14 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/53 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 8/17 βολές, 44 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 16 λάθη.

Gunners (Πάνιας): Ακουμιανάκης 7, Ζούρος 1, Καλογιαννίδης, Κογιώνης 19, Πάνιας 23, Παπαδόπουλος 12, Πατσίκας 3.

Collectors (Κυριάκου): Αναστόπουλος Κ. 7, Αναστόπουλος Π. 10, Γαζεπίδης 2, Κλεισούρας, Κούδας 18, Κυριάκου 7, Λαγός, Σαβέριος 2, Τσατσάνης 6, Χαραλαμπόπουλος.

Τί μας άρεσε: Η ποιότητα του Κογιώνη!