24/09/2022
Gran Camaria 16 9 16 18 - 59 -
G-vana 9 17 14 14 - 54 -

Είναι να μην τα... Camarώνεις;;;

Από τη στιγμή που αποφάσισαν να πιέσουν το κατέβασμα και να τρέξουν το γήπεδο, τα Gran Camaria έκαναν εύκολη τη ζωή τους και επικράτησαν της G-Vana με 59-54, στην παρθενική εμφάνιση των δύο ομάδων στη φετινή Development.

Δυναμικό το ξεκίνημα των "μπλε", με το δίδυμο των Χρυσίνα και Κουλούρη (2) να δίνει ρυθμό και να βάζει από νωρίς μπροστά τα γηπεδούχα Camaria, με τον Νικήτα να έρχεται στο παιχνίδι και να ισορροπεί την κατάσταση, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 16-9 για την παρέα του Αθανασίου.

Ο Χαλτούπης ανέβασε ρυθμούς και τέμπο, με τη G-Vana να ακολουθεί και να προσπαθεί να πλησιάσει στο σκορ, με τον Θάνο να βοηθά επιθετικά. Ο Γουναρίδης ήταν... επιπόλαιος στην τελική προσπάθεια και ενώ θέλησε να αναλάβει επιθετικά, δεν τα κατάφερε, με το σκορ του ημιχρόνου να είναι το 25-26 για G-Vana, έπειτα από buzzer beater τρίποντο του Μοσχόπουλου.

Με την ψυχολογία με το μέρος της, η παρέα του εξαιρετικού Νικήτα ανέβασε τη διαφορά στους εφτά (25-32), δείχνοντας πως έχει το μομέντουμ με το μέρος της. Η πίεση των γηπεδούχων σε όλο το γήπεδο και οι εύκολοι πόντοι μπροστά γύρισαν το παιχνίδι, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 41-40.

Αποφασισμένα για άλλο ένα δεκάλεπτο γεμάτο πίεση στη μπάλα τα Camaria, με τον Γουναρίδη να είναι... μανούλα σε αυτό το στυλ, να κλέβει μπάλες, να σκοράρει και να αυξάνει το προβάδισμα των γηπεδούχων. Ένα καλό δίλεπτο των φιλοξενούμενων έφερε ξανά τη G-Vana στη διεκδίκηση της νίκης, με τον Χρυσίνα με απανωτά επιθετικά ριμπάουντ και πόντους να κλειδώνει το ροζ φύλλο αγώνα, με τα Camaria να επικρατούν με 59-54.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιωάννης Χρυσίνας με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, μια ασίστ και ένα κλέψιμο. Από G-Vana ξεχώρισε ο Γιάννης ο Θάνος με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ, μια ασίστ και 3 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 19/57 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 6/14 βολές, 49 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 9 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/46 δίποντα, 1/12 τρίποντα, 11/25 βολές, 45 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 14 λάθη.

Gran Camaria (Αθανασίου): Περγούλης 7, Παπάζογλου 2, Κουντούρης 7 (13 ριμπ.), Τσακανίκας, Χρυσίνας 18, Κουλούρης 8, Γουναρίδης 15, Βασιλόπουλος 2, Αθανασίου.

G-Vana (Χαλτούπης): Χαλτούπης 2, Θάνος 22, Μπαρμπέρης 2, Μοσχόπουλος 11, Λιάνας 2, Νικήτας 14, Τριανταφύλλου 1.

Τί μας άρεσε : Η φοβερή ασίστ του Τσακανίκα πριν τη λήξη του ημιχρόνου!