23/04/2023
Kourkoutes BC 19 6 15 24 - 64 -
Aguanile 16 14 7 21 - 58 -

Είναι ακόμη ζωντανοί οι Kourkoutes!

Κυριακή βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena στο δεύτερο παιχνίδι της φάσης των 8’ της Master, οι kourkoutes για δεύτερη φέτος έβγαλαν αντίδραση όντας με τη πλάτη στο τοίχο, καθώς με τον Δαβιλά να παίρνει το όπλο του στη τελευταία περίοδο του παιχνιδιού, επιβλήθηκε της Aguanile με σκορ 64-58, ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 1-1!

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Κωνσταντίνο Νακόπουλο με 16 πόντους, 15 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Μανώλης Ρουκουνάκης είχε 12 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κόψιμο!

Το ξεκίνημα είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος της περιόδου να δείχνει το 19–16. Ο Αγγελόπουλος ήταν καυτός σε αυτό το διάστημα έξω απ’ τη γραμμή των 6,75 με 8 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ εξαιρετικός ήταν ο Τσάκωνας(6π)μέσα από το ζωγραφιστό. Στην αντίπερα όχθη ο Σιαμπλής αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της Aguanile με 6 πόντους.

Η συνέχεια του παιχνιδιού ανήκε ολοκληρωτικά στην παρέα του Καλαφάτη, καθώς κατάφερε να κερδίσει το δεκάλεπτο με τα επιμέρους 6–14. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν άμυνα που τσάκιζε κόκαλα, κράτησε χαμηλά στο σκορ μία ομάδα με πλούσιο επιθετικό ταλέντο και με τους Ρουκουνάκη(5π-5ριμπ) και Αξαμπανόπουλο(5ριμπ-3ριμπ) να κυριαρχούν κάτω από τα δύο καλάθια, οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 25–30.

Οι Kourkoutes στην προτελευταία στροφή του παιχνιδιού πλήρωσαν τον αντίπαλο με το ίδιο ακριβώς νόμισμα, καθώς τον περιόρισαν στους 7 πόντους, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και με τον Νακόπουλο να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση έφεραν τούμπα το παιχνίδι με το υπέρ τους 37–40.

Το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού είχε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Κωνσταντίνου Δαβιλά. Ο guard των γηπεδούχων αποφάσισε να εμφανιστεί στο παρκέ της Basketaki Arena στο κρισιμότερο χρονικό σημείο του παιχνιδιού και με 8 προσωπικούς πόντους βοήθησε την ομάδα του να φτάσει σε μία τεράστιας σημασίας νίκη με σκορ 64-58!

Οι Kourkoutes είχαν 13/35 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 17/31 βολές, 35 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 6 λάθη , ενώ οι ηττημένοι είχαν 16/57 δίποντα, 6/17 τρίποντα , 8/15

βολές, 51 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 10 λάθη.

Kourkoutes(Αθανασίου): Αγγελόπουλος 8, Αθανασίου Βεϊσάκη 6, Δαβιλάς 10, Λαδιάς 13, Μανιουδάκης 3 Νακόπουλος 16, Τσάκωνάς 8.

Aguanile(Καλαφάτης): Αξαμπανόπουλος 12, Γκέκιος, Καλαφάτης 5, Παπαπαναγιώτου 2 Ρουκουνάκης 12, Σιαμπλής 11, Συκαράς 8, Σιμητσόπουλος 6, Χρυσοσπάθης 2.

Τι μας άρεσε: Η συνολική απόδοση του Νακοπούλου, αλλά και αυτή του Δαβιλά στο τέταρτη περίοδο!