18/03/2023
Κλειώ 9 10 4 14 - 37 -
Undrafted 14 12 8 9 - 43 -

Είναι για τα ψηλά πατώματα οι Undrafted!

Ήταν καλύτεροι και το απέδειξαν οι Undrafted, επικρατώντας της Κλειώ με 37-43, έπειτα από έναν αγώνα που είχε μπόλικο ενδιαφέρον και συγκινήσεις!

Από τα μέσα περίπου της πρώτης περιόδου οι Undrafted αφού πήραν το προβάδισμα, έδειξαν να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα. Ο Θεοδωρόπουλος ήταν... ζεστός, ο Κόντος κλασικά κυρίαρχος και οι προσπάθειες του Καλαλή ήταν φιλότιμες αλλά όχι αρκετές για να αποτρέψουν το 9-14 που έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Η είσοδος του Πασχάλη όσο και... αθόρυβος και αν είναι, έκανε "μπαμ", με τον φόργουορντ των γηπεδούχων να σκοράρει και να βοηθά στη μείωση του σκορ στο καλάθι (16-18). Κάπου εκεί όμως οι Πανταζής και Θεοδωρόπουλος πήραν τα πάνω τους, έβαλαν μεγάλα καλάθια και κράτησαν μπροστά τους φιλοξενούμενους με 19-26 για ημίχρονο!
Ο... μπόμπερ των Undrafted συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, έβαλε και άλλο τρίποντο και η διαφορά πήγε στους 13 (21-34), κάτι το οποίο δεν μπόρεσε ο Τσιώλος και η παρέα του να διαχειριστεί, καθώς η... κάνουλα έκλεισε στο επιθετικό μισό και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την Κλειώ πίσω με 23-34.

Τα έδωσε όλα η Κλειώ! Έτρεξε, πίεσε και κυρίως πίστεψε πως μπορεί να κάνει την ανατροπή αλλά δεν τα κατάφερε, με τους Undrafted να συνεχίζουν τις υψηλές πτήσεις και να επικρατούν με το τελικό 37-43.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αλκιβιάδης Πανταζής με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα και 6 λάθη. Από Κλειώ ξεχώρισε ο Γιώργος Τσιώλος με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 14/38 δίποντα, 1/15 τρίποντα, 6/11 βολές, 4ς ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα και 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/33 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 4/12 βολές, 40 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 12 λάθη.

Κλειώ (Αμπατζής): Κούτσικος 5, Αμπατζής 4, Πασχάλης 4, Σφήκας 2, Τσιώλος 12, Καλαλής 10, Παπαδάκης, Καστανιώτης, Χόρτης, Λυμπερόπουλος.

Undrafted:(Αγρογιάννης): Παναγόπουλος, Πανταζής 16, Ματεντζόγλου 1, Κόντος Φ. 4, Θεοδωρόπουλος 19, Παπαγεωργίου 3, Κόντος Χ.,

Τί μας άρεσε: Ο υγιής ανταγωνισμός των δύο ομάδων!