16/09/2023
Drunk Kings 18 17 15 15 - 65 -1
Flying Circus 20 5 10 15 - 50 -

Είναι να τρίβεις τα μάτια σου με τέτοιον Κοττά!

Με έναν Κοττά από άλλο πλανήτη, οι Drunk Kings πήραν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνος για φέτος, επικρατώντας με 65-50 των Flying Circus των Σωτηρόπουλου, Αλεξάκη και όλης της υπόλοιπης παρέας που ακούει Monty Python, ξεκινώντας με το δεξί τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις.

One man show ήταν η αρχή του παιχνιδιού, με τον με τον Κοττά να βάζει 13 πόντους σε 4 λεπτά (!), δίνοντας έτσι μομέντουμ στην ομάδα του. Από την άλλη, το «ιπτάμενο τσίρκο» δεν έμεινε πίσω, καθώς έπαιξε μυαλωμένα και με τα τρία τρίποντα του Σωτηρόπουλου (9π.) παρέμεινε κοντά στο σκορ. Στο τέλος του δεκαλέπτου, ο φωτεινός πίνακας έγραφε 18-20, υπέρ της ομάδας του Θεοχάρη.

Όμορφο μπάσκετ είδαμε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν λύσεις τρέχοντας στον αιφνιδιασμό και με τα εύστοχα σουτ από Κοττά και Κοκκινογούλη. Στην αντίπερα όχθη, οι Flying μπήκαν μουδιασμένα στο δεκάλεπτο, χάνοντας πολλά εύκολα καλάθια, αλλά πήραν μπρος μετά το πρώτο πεντάλεπτο με το εύστοχο δίποντο του Αλεξάκη. Στο τέλος του ημιχρόνου, ο Λόης δεν πρόλαβε να εκδηλώσει επίθεση και το σκορ «κλείδωσε» στο 35-25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Flying σκάλισαν τη διαφορά στα πρώτα πέντε λεπτά. Την κούρσα οδηγούσαν ο Δροσόπουλος και ο Γκέκας, βρίσκοντας τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, καθώς και ο Σωτηρόπουλος με τις δύο εύστοχες βολές του προς το τέλος του δεκαλέπτου. Οι Kings παρόλα αυτά δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και με τα εύστοχα σουτ του Τσαλαφόυτα, Κοκκινογούλη και Κοττά βρίσκονταν 11 πόντους μπροστά, 3:38 πριν το τέλος.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο, οι Flying Circus έκαναν φιλότιμες προσπάθειες προκειμένου να ανατρέψουν την εναντίον τους διαφορά, οι οποία είχε φτάσει στους 15 πόντους. Με τις τρίποντες βόμβες του Σωτηροπούλου (6π.) και του Μαρίνη (3π.)  πλησίασαν στο σκόρ, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Κοττάς (10π.) και Θεοχάρης με ένα τρίποντο (3π.) συνεχίζαν να προκαλούν προβλήματα στην άμυνα των Flying, χωρίς να μπορούν οι τελευταίοι να αντιδράσουν. Οι γηπεδούχοι Drunk Kings έφυγαν τελικά από το κλειστό του Περιστερίου με σκορ 65-50, δείχνοντας τόσο αυτοί όσο και οι Flying Circus ότι βρίσκονται σε πολύ καλή κατάσταση στην έναρξη της διαδρομής στην Development.

Betsson MVP για το σύνολο του Θεοχάρη αναδείχτηκε ο Κοττάς με 44 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε o Σωτηρόπουλος με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Drunk Kings (Θεοχάρης): Ζίζηλας, Θεοχάρης 6 (7ασ.), Καραθάνος 2, Κοκκινογούλης 7 (11ριμπ.), Κοττάς 44, Στεργιόπουλος 4, Τσαλαφούτας 2

Flying Circus (Αλεξάκης): Αλεξάκης 6, Ασημακόπουλος, Γκέκας 7, Δροσόπουλος 6 (12ριμπ.), Κάκιας 6, Λόης 5, Μαρίνης 3, Σωτηρόπουλος 17

Τι μας άρεσε: Η εκκωφαντική εμφάνιση του Κοττά!