13/01/2020
G-vana 11 4 15 28 - 58 -
Peristeri Trelleborg 15 11 13 20 - 59 -

Είναι τρελή αυτή η Trelleborg!

Στο κλειστό του Κολωνού για τον τρίτο όμιλο της Development, διεξήχθη το παιχνίδι ανάμεσα στηνG-vana και την Peristeri Trelleborg. Το παιχνίδι έγινε στα πλαίσια της εξ αναβολής όγδοης αγωνιστικής και βρήκε νικητές τους Πορτοκαλί” με 58-59. Η Trelleborg ήταν μπροστά σε όλο το παιχνίδι και με 30″ είχε αέρα εννέα πόντων, αλλά η G-vana πέτυχε οκτώ πόντους σε αυτό το διάστημα και μάλιστα έχασε την ευκαιρία να κερδίσει το παιχνίδι στη τελευταία επίθεση.
Στο ξεκίνημα του ματς οι δύο ομάδες ήταν εύστοχες και με πέντε λεπτά να απομένουν το σκορ ήταν 8-10. Από εκείνο το σημείο οι άμυνες έσφιξαν αμφότερες, για να λήξει η πρώτη περίοδος 11-15 υπέρ της Trelleborg. Για την G-vana ο Μπαρμπέρης σκόραρε τέσσερις με τους Τεντόμα, Τζανάκη και Τσατσαλή να προσθέτουν από δύο, ενώ Παύλου, Δρακόπουλος και Τύρος πέτυχαν από τέσσερις για την Peristeri Trelleborg.
Στην δεύτερη περίοδο η G-vana ήταν άστοχη και δεν μπορούσε να τρυπήσει την άμυνα των ”Πορτοκαλί”. Η Trelleborg χωρίς να εντυπωσιάσει ομαδικά, άλλα έχοντας σε τρομερή κατάσταση τον Τύρο, στην λήξη του δεκαλέπτου ανέβασαν την διάφορα στους 11, 15-26. Για την G-vana σκόραραν από δύο ο Τεντόμας και ο Γεωργακόπουλος, ενώ για την Trelleborg o Τύρος έβαλε πέντε και με δικές του ασίστ σκόραρε έξι ο Δασκαλάκης.
Στην τρίτη περίοδο η G-vana αντέδρασε και με τους Τεντόμα και Γεωργακόπουλο κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά στους πέντε, 28-33. Η Peristeri Trelleborg όμως ανέβασε την απόδοση της και έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με εννέα πόντους 30-39. Ο Τεντόμας πέτυχε οχτώ πόντους με δύο τρίποντα και ο Γεωργακόπουλος άλλους πέντε με ένα τριποντάκι. Για την Trelleborg ο Τύρος είχε πέντε πόντους, ο Παύλου τέσσερις και ο Δασκαλάκης τρεις.
Η τέταρτη περίοδος ίσως αξίζει να μπει στο βιβλίο γκίνες. Ήταν η μεγαλύτερη σε διάρκεια και από τους 48 συνολικούς πόντους που σκόραραν οι ομάδες οι 30 ήταν από ελεύθερες βολές ενώ σούταραν 47!!! Με τις ομάδες να παίζουν μόνιμα σκληρά, σε αθλητικά πλαίσια πάντα, οι παίκτες των δύο ομάδων σούταραν βολές από πολύ νωρίς στο δεκάλεπτο. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να χαθεί ο ρυθμός του αγώνα και οι ομάδες να μην μπορούν να βρουν ρυθμό στην επίθεση. Με δύο λοιπόν βολές του Παύλου με 35” να απομένουν Trelleborg ανέβασε την διάφορα στους εννέα άλλα ο Τζανάκης μέσα σε 16” πέτυχε εφτά πόντους και με μια βολή επιπλέον του Λέκκου έφτασαν στο -1. Με 2” να απομένουν είχαν την κατοχή αλλά αστόχησαν και τελικά η Trelleborg νίκησε με 58-59. Ο Τζανάκης έκανε φοβερό δεκάλεπτο με 17 πόντους και πολύ καλές άμυνες. Δρακόπουλος (7) και Παύλου (6) ξεχώρισαν για τους νικητές.
Mvp της Peristeri Trelleborg ήταν ο Δρακόπουλος  με 16 πόντους, έχοντας 5/6 βολές, 4/6 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος για την G-vana ο Λέκκος με 6 πόντους, έχοντας 2/7 βολές, 2/4 δίποντα και 0/1 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.
Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 19/39 βολές, 17/35 δίποντα και 2/23 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 16 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/36 βολές, 15/44 δίποντα και 3/17 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές και έκαναν 18 λάθη.
G-vana (Τριανταφύλλου): Τσατσαλής 3, Γεωργακόπουλος 13 (1), Τεντόμας 12 (2τρ 6ρ), Λέκκος 6 (13ρ), Μπαρμπέρης 4, Ψωμιάδης, Λιάνας, Τζανάκης 20 (7κλ).
Peristeri Trelleborg (Τσίντζας): Βαγενάς 1, Τάτσης 1 (6ρ), Σταυρόπουλος, Τύρος 18 (13ρ 5κλ 1τρ), Παύλου 13 (9ρ 4ασ 4κλ), Τσίντζας, Δρακόπουλος 16 (1τρ 9ρ), Δασκαλάκης 10.
Τι μας άρεσε: Το μεγάλο comeback της G-vanas στα τελευταία δευτερόλεπτα του ματς.
Τι δεν μας άρεσε: Οι υπερβολικά πολλές και αστοχείς βολές στο ματς.