18/11/2022
Iron Maidan 12 17 16 21 - 66 -
Collectors 15 8 17 20 - 60 -

Είναι βαριά η φανέλα των Iron Maidan!

Βράδυ Παρασκευής στο Basketaki Arena οι αποδεκατισμένοι και με μόλις μια πεντάδα Iron Maidan επικράτησαν των Collectors με 66-60 και έφτασαν τις δύο νίκες (2-2) στον δεύτερο όμιλο της Evolution. Μακριά από τον καλό τους εαυτό βρέθηκαν οι Collectors που γνώρισαν τέταρτη διαδοχική ήττα και παραμένουν στα χαμηλά του βαθμολογικού πίνακα. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί παρουσιάστηκαν στο ξεκίνημα οι Collectors. Κυριάκου (6π.), Χαραλαμπόπουλος (4π.), Λαγός (2π.) και Παπασπύρος (2π.) τράβηξαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων. Σε απόσταση αναπνοής παρέμειναν οι Maidan, χάρη στα καλάθια των Μαλτέζου (4π.), Παληγιάννη (4π.), Μαρινάκη (2π.) και Μακρή (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-15.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Iron Maidan ήταν εκπληκτικοί επικρατώντας στο επιμέρους σκορ με 17-8 και διευρύνοντας το προβάδισμά τους. Μαλτέζος, Μαρινάκης και Μακρής σκόραραν από 4 πόντους έκαστος, ενώ από πλευράς φιλοξενούμενων οι Αγγελομάτης (3π.), Παπασπύρος (3π.) και Σαβέριος (3π.) κράτησαν τους Collectors σε λογική απόσταση. Σκορ ημιχρόνου, 29-23.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο με τις δύο ομάδες να βρίσκουν ρυθμό επιθετικά. Μαρινάκης (7π.), Μακρής (6π.) και Κλαλιώτης (3π.) σκόραραν με συνέπεια για τους Πράσινους, ενώ για την ομάδα του Αγγελομάτη ξεχώρισαν οι Κυριάκου (6π.) και Παπασπύρος (5π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 45-40.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Maidan όχι μόνο δεν έδειξαν σημάδια κούρασης αλλά διένυσαν και το πιο παραγωγικό τους διάστημα στο ματς, σκοράροντας 21 πόντους. Παληγιάννης (8π.), Μακρής (6π.), Μαρινάκης (5π.) και Μαλτέζος (2π.) ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικοί και οδήγησαν την ομάδα τους στη νίκη, παρά την προσπάθεια των Αγγελομάτη (6π.), Κυριάκου (6π.) και Παπασπύρου (6π.) να αντιδράσουν στο φινάλε.

Στο τέλος του αγώνα, οι Iron Maidan είχαν 17/34 δίποντα, 6/24 τρίποντα και 14/28 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Collectors είχαν 25/56 δίποντα, 1/18 τρίποντα και 7/10 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μίμης Μακρής με 18 πόντους, έχοντας 7/12 δίποντα, 1/7 τρίποντα και 1/5 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 4 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Κυριάκου με 18 πόντους, έχοντας 9/16 δίποντα και 0/1 βολή. Μάζεψε 8 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος σε 20 λεπτά συμμετοχής.

Iron Maidan (Μακρής) : Κλαλιώτης 6 (2), Μακρής 18 (1), Μαρινάκης 18 (3), Παληγιάννης 14, Μαλτέζος 10.

Collectors (Αγγελομάτης) : Αγγελομάτης 9, Γαζεπίδης 2, Κυριάκου 18, Λαγός 4, Παπασπύρος 15, Σαβέριος 5, Σοφός 3, Τσατσάνης, Χαραλαμπόπουλος 4.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.