04/05/2023
Draft Fathers 14 16 16 4 - 50 -
Λεγάμενοι BC 15 9 17 15 - 56 -

Είναι βαριά η φανέλα των Λεγάμενων!

Μετά από ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, με την ποιότητά να... ξεχειλίζει και τους παίκτες των δύο ομάδων να τα δίνουν όλα για την πρόκριση, οι Λεγάμενοι πήραν τη νίκη με 50-56 (53-53 το πρώτο παιχνίδι) και μαζί την πρόκριση στο Final4 της Development, με τον Αρισταίο να αποτελεί τον επόμενο... σκόπελο στο δρόμο για τον τίτλο!

Όπως ακριβώς το περιμέναμε! Ένταση, δυναμικές μονομαχίες και κάθε φάση σα να είναι η τελευταία στο παρκέ του Κολωνού.. Ο Παντελής ο Κατσαρός ήταν εξαιρετικός κοντά στο καλάθι για τους Λεγάμενους στα πρώτα λεπτά, με τον Λαρεντζάκη να σκοράρει δύο φορές πίσω από τα 6.75, με την ομάδα του να βρίσκεται πίσω στην πρώτη περίοδο με σκορ 14-15.

Οι Draft Fathers μπήκαν... δαιμονισμένα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τον Διαγγελάκη να δείχνει την ποιότητα που τον... διακατέχει, οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία και έδειχναν να διαχειρίζεται το προβάδισμα, καθώς πέρα του Γκανιάτσα, οι υπόλοιποι Λεγάμενοι κινούνταν σε ρηχά νερά, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 30-24 για Fathers!

Ο Καρύδας ήταν παντού σε άμυνα και επίθεση, πήρε σωστές τοποθετήσεις και έβαλε κρίσιμα καλάθια, τα οποία κρατούσαν μπροστά τους "μαύρους"! Κατάθεση... ψυχής από τον Βρεττάκο για τους "Πειραιώτες", με τον Δημήτρη να κάνει ό,τι είναι δυνατό για να κρατήσει την ομάδα του κοντά, με το τρίτο δεκάλεπτο να βρίσκει τους Fathers στο 46-41 μπροστά!

Μπήκε πρώτα η... φανέλα και μετά οι παίκτες! Οι Λεγάμενοι έβγαλαν ψυχή, έβαλαν τεράστια σουτ και φάνηκε πως ήθελαν όσο τίποτα άλλο την πρόκριση στο Final4 της Development, με το 50-56 να δείχνει πόσο πολύ έσφιξαν την άμυνά τους και έτσι λοιπόν, πάνε στις καλύτερες 4 ομάδες της κατηγορίας, με το συναπάντημα με τον Αρισταίο να αναμένεται... καυτό!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Βρεττάκος με 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ένα λάθος. Από Draft Fathers ξεχώρισε ο Γιώργος Λαρεντζάκης με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 λάθη.

Οι γηπεδούχοι είχαν 15/52 δίποντα, 5/28 τρίποντα, 5/11 βολές, 56 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 11 κλεψίματα και 15 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/30 δίποντα, 6/32 τρίποντα, 16/31 βολές, 50 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 6 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 16 λάθη.

Draft Fathers (Σκληράκης): Βλαχοθανάσης 6, Γιαννακός 5, Διαγγελάκης 3, Καρύδας 11, Λαρεντζάκης 14, Μαστορόπουλος, Παρμακλής 2, Πεπονής 6, Ράπτης, Σκληράκης, Σωτηρόπουλος 3.

Λεγάμενοι (Χαϊκάλης): Αγαλόπουλος, Βρεττάκος 12, Γκανιάτσας 6, Δημουλιάς 7, Καμαριωτάκης 5, Κατσαρός 6, Λάγιος 5, Σκαμαγκάς 11, Σουλτάτος 4, Στάντζος.

Τί μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων!