12/05/2023
Lyonmen 21 25 21 21 - 88 -
Blue Rose 13 8 4 18 - 43 -

Είναι ωραίοι οι καλοκαιρινοί Lyonmen!

Δια περιπάτου ξεπέρασαν το εμπόδιο του Blue Rose οι Lyonmen, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Summer  Master League κέρδισαν εύκολα με 88-43 και έκαναν το 2/2!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Lyonmen στο παιχνίδι, καθώς με 7 πόντους του Κεραμειδά, δύο τρίποντα του Φωστέρη και τρίποντο του Κουκουβάκη, προηγήθηκαν με 21-13. Ο Θεοδωρικάκος με 6 πόντους και οι Γιαννακής - Μαυροειδάκος με ένα τρίποντο έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο ο Φωστέρης πετούσε φωτιές και με 11 δικούς του πόντους, 6 του Ασημακόπουλου και τρίποντο του Κουκουβάκη, έστειλαν τους γηπεδούχους στα αποδυτήρια με αέρα 25 πόντων, 46-21. Δεν μπόρεσε το Blue Rose να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, με τον Γιαννακή να εκτελεί εύστοχα από την περιφέρεια και τους Θεοδωρικάκο - Λιθόπουλο να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι Lyonmen και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 11 πόντους του Κουκουβάκη, 5 του Ασημακόπουλου και 4 του Κώστα Δημητρίου, έφτασαν στο +42, 67-25. Ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να μαζέψουν την διαφορά, με τους Θεοφανόπουλο και Θεοδωρικάκο να πετυχαίνουν από 2 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 67-25!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τα "Λιοντάρια" να επικρατούν με το εντυπωσιακό 88-43, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Κεραμειδά, Κώστα Δημητρίου, Φωστέρη και Ασημακόπουλου. Για το Blue Rose στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Θεοφανόπουλος, Θεοδωρικάκος, Γιαννακής  και Καρατζάς.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 2/3 βολές, 25/39 δίποντα και 12/26 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 21 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 5 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/8 βολές, 9/37 δίποντα και 7/23 τρίποντα. Μάζεψαν 28 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 7 λάθη.

Betsson mvp των Lyonmen ο Κεραμειδάς με 18 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 4/4 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος του Blue Rose ο Θεοφανόπουλος με 12 πόντους, έχοντας 3/4 δίποντα και 2/2 τρίποντα, ενώ πήρε 3 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος.

Lyonmen (Χατζηαράπης): Ασημακόπουλος 11 (1), Δημητρίου Γ. 2, Δημητρίου Κ. 14, Κεραμειδάς 18 (3), Κουκουβάκης 15 (2), Τσιάκας 6, Δουκέρης 2, Φωστέρης 20 (6)

Blue Rose (Μαυροειδάκος): Θεοφανόπουλος 12 (2), Καρατζάς 2, Γιαννακής 9 (3), Θεοδωρικάκος 14 (1), Τριανταφύλλου, Πάτερος, Λιθόπουλος 3, Μαυροειδάκος 3 (1), Κωνσταντινίδης

Τι μας άρεσε: Το τρομερό μπάσκετ των Lyonmen!