22/09/2024
Ρουά Ματ 4 17 7 11 - 39 -
Κεμπάπ BC 16 15 11 10 - 52 -

Είχαν τον έλεγχο, πήραν τη νίκη οι Κεμπάπ!

Η περιφερειακή γραμμή των Κεμπάπ ήταν και αυτή που έδινε τον τόνο στο παιχνίδι, με τους Σκλαβενίτη και Μπουλούμπαση από τα 6.75 και τον Σκάγκο από κοντά να διαμορφώνουν το 4-16 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο, καθώς ναι μεν οι Ρουά Ματ είχαν διάθεση, ήταν όμως άστοχοι και... μουδιασμένοι στο ξεκίνημα. Ο Πατσιμάς έβαλε ένα τρίποντο στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου και μείωσε στους 10 (7-17), με τους γηπεδούχους να φαίνονται ανεβασμένοι με τον Πάχο... οδηγό και το πρώτο ημίχρονο να τους βρίσκει πίσω με 21-31.

Αφού άντεξαν στη μείωση του σκορ και ανέβασαν ξανά τη διαφορά, ο Σύλλας, ο Καρανδρέας και οι υπόλοιποι Κεμπάπ έδειξαν πλέον να το ελέγχουν για τα καλά. Ο Χρήστος ο Πατσιμάς βρήκε χώρο και εκτέλεσε και ξανά... μάζεψε το σκορ, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 28-42 για Κεμπάπ, με τον Μπουρβάνη συγκλονιστικό στα τελευταία λεπτά του. Καμία αλλαγή στην εικόνα του παιχνιδιού μέχρι και το τέλος, με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν τον αγώνα και τις εντυπώσεις με τελικό σκορ 39-52.

NOVIBET MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Σκάγκος με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα λάθος. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γιάννης Πάχος με 18 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 2 λάθη.

Ρουά Ματ (Πατσιμάς): Κρεούζης 4, Μασούρας 2, Πατσιμάς Χ. 6, Πατσιμάς Ν. 9, Πάχος 18, Ροδόπουλος, Σαλίβερος.

Κεμπάπ (Σκλαβενίτης): Καρανδρέας 4, Μπουλούμπασης 8, Μπουρβάνης 4, Ριζεάκος 6. Σκάγκος 20, Σκλαβενίτης 5, Σύλλας 3, Τασατζής, Φαρμάκης 2, Χαλβατζόγλου.

Τί μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που είδαμε!